Spółka CPK uzyskała pierwsze pozwolenie na budowę związaną z tunelem kolei dużych prędkości. Dotyczy ono wzmocnienia fundamentów Łódzkiego Domu Kultury położonego na zachód od dworca Łódź Fabryczna. W sąsiedztwie będzie umiejscowiona komora wydobywcza TBM (maszyny do drążenia tuneli).
Wizualizacja tunelu kolei dużych prędkości. Źródło: Metroprojekt
- Tunel kolei dużych prędkości umożliwi budowę linii między Warszawą, Wrocławiem i Poznaniem
- Pierwszy etap prac przygotuje teren do budowy komory wydobywczej dla maszyny TBM
- Dalsze prace to budowa dwóch komór i tunelu. Ruszą po uzyskaniu pozwolenia na budowę
Tunel kolei dużych prędkości – kluczowy element ważnej linii kolejowej
Tunel kolei dużych prędkości jest kluczowym elementem planowanej linii kolejowej łączącej Warszawę z CPK, Łodzią i Wrocławiem. Obiekt wraz z powstającą w Łodzi podziemną trasą dla pociągów pozwoli lepiej wykorzystać stację Łódź Fabryczna. Procedury przyspieszono wykorzystując część dokumentacji przedprojektowej opracowanej w przeszłości.
Przebieg trasy tunelu kolei dużych prędkości ma swój początek właśnie pod budynkiem Łódzkiego Domu Kultury (ŁDK), na zachód od stacji Łódź Fabryczna. W tym rejonie powstanie komora wydobywcza dla maszyny TBM, która wydrąży obiekt. Kolejne etapy robót to budowa komory startowej na Retkini, a potem samego tunelu kolejowego.
Pierwsze zadanie związane z budową tunelu kolei dużych prędkości
W ramach robót budowlanych dojdzie do wykonania kanalizacji kablowej (podziemnej infrastruktury technicznej potrzebnej do zasilania podstacji trakcyjnej dla linii kolejowej), wzmocnienia fundamentów budynku ŁDK, przebudowy przyłączy ciepłowniczych, wodociągowych i teletechnicznych oraz realizacji sieci elektroenergetycznej.
W czasie prac działalność ŁDK przeniesie się do innego miejsca wskazanego przez samorząd wojewódzki. Sam budynek zostanie zamknięty. Spółka CPK sfinansuje wynajem i zabezpieczy wyposażenie. Po wykonaniu robót budowlanych dojdzie do prace odtworzeniowych na zewnątrz i wewnątrz siedziby ŁDK.
Tunel kolei dużych prędkości dla szybkich pociągów dalekobieżnych
Sam tunel kolejowy ma już wszystkie decyzje lokalizacyjne, złożono wniosek o pozwolenie na budowę. Na taki sam czekają też komory startowa i wydobywcza. Prace przy ŁDK będą pierwszym z trzech elementów inwestycji.
Tunel kolei dużych prędkości o długości 4 km i średnicy 14 m będzie obsługiwał połączenia dalekobieżne. Stanie się także najdłuższym tunelem kolejowym w Polsce wykonanym metodą TBM. Pociągi będą zatrzymywać się na stacji Łódź Fabryczna, drugi portal obiektu znajdzie się na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej w pobliżu osiedla Retkinia i linii kolejowej nr 14. Dalej linia kolejowa pobiegnie w stronę Sieradza, gdzie powstanie rozwidlenie w kierunku Poznania i Wrocławia.
Program kolejowy CPK obejmuje 10 kolejowych „szprych”, prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i nowego lotniska. To 30 inwestycji i niemal 2000 km linii kolejowych, które mają powstać do końca 2034 r.
Przeczytaj także: Centralny Port Komunikacyjny. Jest najważniejszy projektant
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.