Zadaniem jest opracowanie metody pozyskiwania dokładnych informacji o drzewach i krzewach zlokalizowanych w sąsiedztwie linii kolejowych. System ma pozwolić na szczegółową ewidencję roślinności przy torach, a także efektywny nadzór i organizację prac utrzymaniowych. Projekt realizuje konsorcjum, w składzie Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie.

W pierwszym etapie zostanie przetestowane narzędzie służące do zbierania informacji o drzewach i krzewach. Zaplanowano użycie dronów z zestawami kamer. Latające obiekty będą dostosowany do specyfiki obszaru kolejowego oraz zagrożeń powodowanych przez drzewa i krzewy. Dane z oblotów trafią do ewidencji, a przetworzy je specjalny system informatyczny.

Rozwiązanie ma być szczegółowe – każde drzewo ma być indywidualnie zewidencjonowane z informacjami o wysokości i obwodzie pnia, gatunku i kondycji oraz dokładnie zlokalizowane (z odległością od torów i usytuowaniem względem nich). Dane będą dotyczyć też obszarów zakrzewionych. System ma informować o zagrożeniach dla infrastruktury kolejowej i sugerować rozwiązania (np. przycięcie lub usunięcie). Ma też pomóc w planowaniu prac utrzymaniowych i pielęgnacji zieleni na terenie kolejowym.

Praca będą trwały do 2025 r. na odcinkach linii kolejowych o sumarycznej długości 300 km.

Przeczytaj także: Kolej Plus – trzy inwestycje na Dolnym Śląsku za 800 mln zł