• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolej przewiezie ładunki do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

Opublikowano: 13-03-2023 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały kontrakt na dokumentację projektową modernizacji i budowy linii kolejowych do planowanej elektrowni jądrowej Lubiatowo–Kopalino na Pomorzu. Pociągi towarowe mają transportować ładunki potrzebne do budowy i eksploatacji obiektu.


Tory linii kolejowych nr 229 i 230. Fot. Szymon Danielek/PKP PLK Tory linii kolejowych nr 229 i 230. Fot. Szymon Danielek/PKP PLK
  • Powstanie dokumentacja dla dwóch wariantów przebiegu linii kolejowych
  • Tory mają być przygotowane dla składów towarowych o długości do 750 m i nośności 22,5 t/oś
  • Maksymalną prędkość pociągów zaplanowano na 120 km/godz.

Efektem prac ma być pozwolenie na budowę wybranego przebiegu linii kolejowej

Powstaną koncepcja programowo-przestrzenna, a także projekty budowlane i wykonawcze. Projektant ma uzyskać pozwolenie dla budowę dla jednego z dwóch wariantów inwestycji. Pierwszy (podstawowy) zakłada modernizację linii kolejowych nr 230 (Wejherowo–Choczewo) z budową nowych odcinków oraz linii nr 229 na odcinku Lębork–Łeba. Zaplanowano także wykonanie szlaku prowadzącego z Choczewa przez elektrownią jądrową, który zostanie połączony z linią nr 229 w obszarze stacji Steknica. Ma także powstać łącznica do tego szlaku w kierunku Łeby.

Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK


W drugim wariancie doszłoby do modernizacji linii kolejowych nr 230 (Wejherowo–Garczegorze) oraz nr 229 Lębork–Garczegorze, a także budowy odcinka od Choczewa do elektrowni jądrowej i łącznicy do linii nr 230 w kierunku Lęborka.

Ciężki transport towarowy, możliwe uruchomienie przewozów pasażerskich

Planowane trasy mają umożliwić przejazdy pociągów towarowych o długości do 750 m o nacisku na oś 221 kN (22,5 t/oś). Linia kolejowa nr 230 jest aktualnie nieczynna, a trasa nr 229 Lębork–Łeba użytkowana jedynie w sezonie letnim. Plany zakładają potencjalne uruchomienie przewozów pasażerskich, szczególnie dla podróżnych z powiatów lęborskiego i wejherowskiego. W takiej sytuacji inwestycja objęłaby modernizację stacji i przystanków oraz budowę nowych. Dla obu form transportu przewidziano maksymalną prędkość 120 km/godz.

Przygotowaniem dokumentacji projektowej i pełnieniem nadzoru autorskiego nad robotami budowlanymi zajmie się za 47,9 mln zł netto konsorcjum firm Multiconsult Polska i Transprojekt Gdański. Czas na wykonanie prac i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych wynosi 27 miesięcy od podpisania umowy.

Przeczytaj także: Podróże koleją na linii Warszawa–Lublin będą trochę krótsze

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia