Po nieco ponad roku oczekiwania (wniosek złożono w kwietniu 2022 r.) obwodnica Stargardu (woj. zachodniopomorskie) ma już tzw. decyzję środowiskową.
Fot. robsonphoto/Adobe Stock
Obwodnica Stargardu powstanie w ciągu drogi krajowej nr 20. Wybrany został wariant nr 5 o długości 4,5 km (wszystkich wariantów było pięć; od 4,3 do 4,8 km). Tym samym będzie aż o 2,9 km krótsza niż obecny przebieg DK20 przez miasto.
Obwodnica Stargardu a droga ekspresowa S10
Obwodnica Stargardu będzie jednojezdniową trasą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Rozpocznie się od węzła Stargard Wschód na połączeniu DK20 oraz drogi ekspresowej S10. Pobiegnie w kierunku północnym, przekraczając dolinę rzeki Krąpiel, drogę powiatową oraz linią kolejową Stargard–Gdańsk, włączając się w obecną DK20 około 0,5 km za granicą Stargardu.
Źródło: GDDKiA
Obwodnica Stargardu od węzła drogi ekspresowej S10 – MAPY
W planie jest przebudowa połączenia drogi ekspresowej S10 oraz DK20 po północnej stronie węzła Stargard Wschód (każdy wariant posiadał dodatkowy podwariant w zakresie rozwiązań technicznych na połączeniu z obecną DK20 i w obszarze tego węzła).
Źródło: GDDKiA
Obecnie, mimo wyprowadzenia ruchu ze Stargardu poprzez drogę ekspresową S10 (to południowa obwodnica), kierowca udający się w kierunku Czaplinka czy Złocieńca musi wjechać do miasta. Realizacja obwodnicy w ciągu DK20 pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego w ciągu tras krajowych ze Stargardu.
Źródło: GDDKiA
Teraz, po pozyskaniu decyzji środowiskowej, przeprowadzone zostaną badania podłoża i opracowane będą elementy koncepcji programowej.
Źródło: GDDKiA
Realizację inwestycji w formule „projektuj i buduj” przewidziano na lata 2024–2028. To element rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Źródło: GDDKiA
Przeczytaj także:
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.