Partnerzy portalu

Małopolska – projekt obwodnicy Tarnowa z węzłem na A4. Jest umowa

Opublikowano: 07-06-2023 Źródło: GDDKiA

Podpisano kontrakt na zaprojektowanie przebiegu wschodniej obwodnicy Tarnowa. Będzie to nowy fragment DK73, który poprzez węzeł połączy autostradę A4 z DK94. Powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R).


DK73 w Tarnowie. Fot. Małgorzata Tarnowska/GDDKiA DK73 w Tarnowie. Fot. Małgorzata Tarnowska/GDDKiA
  • Wschodnia obwodnica Tarnowa będzie liczyć 10 km
  • Pozwoli na ominięcie miasta przez ruch z DK94 do autostrady A4
  • Na przygotowanie STEŚ-R wykonawca ma 42 miesiące

Mniejszy ruch w centrum Tarnowa

Wschodnia obwodnica Tarnowa pozwoli na ominięcie miasta przez ruch tranzytowy z DK94 w kierunku autostrady A4. W ramach budowy powstanie węzeł łączący autostradę A4 z DK94, który ułatwi do niej dojazd z miejscowości takich, jak Pilzno czy Jasło (aktualnie na A4 mieszkańcy tych miast mogą wjechać korzystając z węzłów Tarnów Centrum lub Dębica Wschód oddalonych od siebie o 30 km). Trasa ma się także przyczynić do rozwoju obszarów na granicy woj. małopolskiego i podkarpackiego. Liczą na nią również miejscowości turystyczne i uzdrowiskowe znajdujące się w południowo-wschodniej części kraju – obwodnica Tarnowa usprawni podróże do nich.


Licząca 10 km obwodnica będzie miała klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego), powstanie w nowym śladzie DK73. Znajdą się na niej węzły drogowe, obiekty inżynieryjne i urządzenia ochrony środowiska. W ramach STEŚ-R będą wykonane analiza i prognoza ruchu. Na tej podstawie zapadnie decyzja o przekroju trasy (jedno- lub dwujezdniowy).

Wybór przekroju obwodnicy Tarnowa na podstawie STEŚ-R

Projektanci przedstawią kilka wariantów przebiegu obwodnicy. Te zostaną skonsultowane z samorządami i lokalną społecznością. Wybrany, optymalny pod względem środowiskowym, społecznym, ekonomicznym i technicznym, znajdzie się we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dla niego zostaną przeprowadzone badania geologiczne.

Fot. Małgorzata Tarnowska/GDDKiA Fot. Małgorzata Tarnowska/GDDKiA

Wykonawcą STEŚ-R została firma Multiconsult Polska, która przygotuje dokumentację za 8,5 mln zł. Będzie miała na to 42 miesiące od chwili zawarcia umowy.

DK73 – trasa ważna dla trzech województw

DK73 to ważna droga poprowadzona przez trzy województwa (świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie). Komunikuje Kielce, Morawicę, Chmielnik, Busko-Zdrój, Pacanów, Szczucin, Dąbrowę Tarnowską, Tarnów, Pilzno i Jasło. Przebiega przez Tarnów od węzła Tarnów Centrum na przecięciu z autostradą A4 do węzła na ul. Lwowskiej (skrzyżowanie z DK94). Na liczącym 20 km odcinku między Tarnowem i Pilznem wspólny przebieg z DK94. Po wybudowaniu obwodnicy kierowcy jadący DK73 między Pilznem a autostradą A4 ominą Tarnów od wschodu.

Obwodnica Tarnowa powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020–2030.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S7. Odcinek prawie gotowy. Końcowy etap

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia