Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) skierowała do burmistrza Trzebnicy (woj. dolnośląskie) wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy obwodnicy miasta w ciągu drogi krajowej nr 15.
Wjazd DK15 do Trzebnicy. Fot. GDDKiA
Wybrany wariant obwodnicy Trzebnicy w ciągu DK15 przebiega po północnej stronie miasta. Początek zaplanowano od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 359 i wspólnego przebiegu DK15 oraz DW340. Koniec trasy to jej skrzyżowanie z istniejącym przebiegiem DK15 oraz drogi powiatowej nr 1400D.
Długość jednojezdniowej obwodnicy klasy GP (ruchu przyspieszonego) wyniesie 1,5 km, na jej początku i końcu będą ronda włączające trasę w sieć dróg. Zostaną też wykonane dodatkowe jezdnie w sąsiedztwie, przejścia dla małych zwierząt, oświetlenie drogowe, urządzenia BRD, odwodnienie drogi i przebudowa istniejącej infrastruktury.
Źródło: GDDKiA
Opisany wariant to efekt prac nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), a także uzgodnień z samorządami i lokalną społecznością.
W karcie informacyjnej jest zawarta prognoza oddziaływania budowy obwodnicy w zakresie hałasu, zanieczyszczeń powietrza, jakości wód, a także na inne elementy środowiska (rośliny, zwierzęta, klimat, krajobraz, zdrowie i życie ludzkie).
Uzyskanie DŚU umożliwi kontynuację opracowywanie studium i przeprowadzenie badań geologicznych. Potem zostanie ogłoszony przetarg w formule projektuj i buduj. Wykonawca uzyska decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i pozwolenie na użytkowanie. Zadanie ma być zrealizowane w latach 2027–2029.
Powstanie obwodnicy ma poprawić przepustowość tras łączących drogę ekspresową S5 z DK15 Trzebnica–Milicz–Toruń. Z miasta zniknie ruch tranzytowy.
Przeczytaj także: Małopolska – DK7 na Słowację. Będzie projekt przedłużenia S7
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.