Oferty złożone w przetargu zostaną otwarte 17 lipca, a wykonawca ma zostać wybrany latem 2023 r. Czas na przygotowanie dokumentacji to osiem miesięcy od złożenia podpisów pod kontraktem. Planowana droga będzie przebiegać w Rzeszowie i poza nim, dlatego PFU zostanie sfinansowany z budżetów miasta i województwa.

Droga o długości 6,5 km połączy ulice Warszawską i Krakowską. Będzie dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. W jej ciągu zaplanowano ponad 300-metrowy wiadukt drogowy nad ul. Warszawską oraz liniami kolejowymi nr 71 Ocice–Rzeszów i nr 91 Kraków–Medyka. Na terenie Rzeszowa znajdzie się 5,4 km trasy, a w gminie Świlcza 1,1 km. Powstaną też chodniki, ścieżki rowerowe, skrzyżowania, zatoki autobusowe, oświetlenie i odwodnienie.

Trasa zacznie się od wiaduktu i będzie poprowadzona na zachód do obszaru strefy przemysłowej Dworzysko, a następnie skręci w kierunku południowym i połączy z ul. Krakowską. Realizację inwestycji zaplanowano w formule projektuj i buduj. Połączenie ma być trzecim i ostatnim elementem trasy północnej.

Przeczytaj także: Śląsk – poprawił się dojazd na lotnisko w Pyrzowicach