Partnerzy portalu

Kto zbuduje obwodnicę z mostami i murem oporowym?

Opublikowano: 19-03-2024 Źródło: GDDKiA

Poznaliśmy najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę obwodnicy Sanoka (woj. podkarpackie) w ciągu drogi krajowej nr 28. Wykonawca pracować będzie w formule „projektuj i buduj”.


Obwodnica Sanoka. Fot. GDDKiA Obwodnica Sanoka. Fot. GDDKiA

Na początku 2020 r. oddano do użytku I etap obwodnicy Sanoka, co umożliwiło wyprowadzenie ruchu tranzytowego na DK28 z kierunku na Krosno do DK84 w stronę przejścia granicznego Krościenko-Smolnica. GDDKiA informuje, że budowa odcinka, którego dotyczy rozpoczęty właśnie przetarg, spowoduje domknięcie obwodnicy miasta w ciągu DK28, która za Sanokiem biegnie w kierunku Przemyśla.

Obwodnica Sanoka: etap I oraz II. Źródło: GDDKiA Obwodnica Sanoka: etap I oraz II. Źródło: GDDKiA

Obwodnica Sanoka – co powstanie? MAPA

Planowany odcinek ma mieć 3 km długości. Powstaną cztery mosty, trzy przepusty i mur oporowy. Największym wyzwaniem będzie budowa długiej na ponad 300 m przeprawy, która umożliwi poprowadzenie obwodnicy Sanoka nad linią kolejową i Sanem (przęsło nurtowe będzie mieć 150 m).

Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA

Jeśli chodzi o warunki geologiczne, dominuje flisz karpacki, poza tym obszar, na którym wyznaczona została obwodnica Sanoka, charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem terenu, przechodząc na przemian przez wzniesienia i doliny. Inwestycję z perspektywy realizacyjnej należy więc traktować jako skomplikowaną.

Za najkorzystniejszą wybrano ofertę firmy Budimex (152,3 mln zł). GDDKiA zakłada, że obwodnica Sanoka będzie gotowa w ciągu 39 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą.

Przeczytaj także: Kolejna obwodnica gotowa. Złożono wniosek. Kiedy otwarcie?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!