Po wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na zaprojektowanie oraz dostosowanie do parametrów drogi ekspresowej istniejącej dwujezdniowej DK7 na północnym wlocie do Warszawy doszło do odwołania. Krajowa Izba Odwoławcza je odrzuciła. Można podpisać kontrakt na realizację odcinka S7 Czosnów–Kiełpin.
Jest wykonawca drogi ekspresowej S7 Czosnów–Kiełpin. Fot. ilustr. Kent/Adobe Stock
- Wybrano najtańszą spośród dziewięciu złożonych ofert
- Odcinek drogi ekspresowej będzie liczyć 9 km
- Odwołanie zostało odrzucone. Wykonawca pozostaje ten sam
36 miesięcy na wykonanie robót
Wskazano ofertę najtańszą, którą złożyło konsorcjum firm Fabe Polska (lider), SP Sine Midas Stroy Kazachstan oraz Yörük Yapi İnşaat z Turcji. Wartość zamówienia wynosi 536 mln zł. Od tego wyboru odwołała się spółka Aldesa, ale Krajowa Izba Odwoławcza je odrzuciła. Zakończyła się kontrola uprzednia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Kontrakt zostanie podpisany jeszcze w listopadzie.
Na realizację zadania przeznaczono 36 miesięcy z pominięciem trzymiesięcznego okresu zimowego podczas robót budowlanych. Planowany termin oddania fragmentu drogi ekspresowej do użytku to wiosna 2027 r.
Lista ofert:
- Fabe Polska (lider), SP Sine Midas Stroy Kazachstan, Yörük Yapi İnşaat – 536,31 mln zł
- NDI (lider konsorcjum) i NDI Sopot – 548,53 mln zł
- Aldesa Construcciones Polska (lider) i Aldesa Construcciones Hiszpania – 565,74 mln zł
- Porr – 585,03 mln zł
- Budimex – 597,61 mln zł
- Mostostal Warszawa – 623,17 mln zł
- Intercor – 645,75 mln zł
- Strabag – 718,67 mln zł
- Polaqua – 799,04 mln zł
Źródło: GDDKiA
Droga ekspresowa S7 z trzema węzłami
Odcinek przyszłej drogi ekspresowej S7 (na razie krajowej DK7) będzie liczyć 9 km. Dwujezdniowa trasa z trzema pasami ruchu zastąpi dwupasową i dwujezdniową szosę. Powstaną trzy węzły – Czosnów, Palmiry i Sadowa, a także drogi do obsługi ruchu lokalnego. Standardowo zostaną zainstalowane urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wykonawca ma przygotować projekt budowlany, uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i pozwolenie na użytkowanie.
Droga ekspresowa S7 między Warszawą a Gdańskiem
Użytkowana droga ekspresowa S7 między Warszawą a Gdańskiem ma 275 km długości i na razie kończy się w Płońsku. W 2025 r. kierowcy skorzystają z 35 km budowanego odcinka Płońsk–Czosnów, a w 2027 r. z trasy Czosnów–Kiełpin. W przygotowaniu jest ostatni fragment trasy do stolicy, Kiełpin–Warszawa (13 km). GDDKiA planuje jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na projekt budowlany z uzyskaniem ZRID.
Droga ekspresowa S7 od stolicy na południe kraju
Na południe od Warszawy, po oddaniu odcinków Lesznowola–Tarczyn oraz Moczydło–Miechów droga ekspresowa w kierunku Krakowa liczy 250 km od węzła Warszawa Lotnisko do Miechowa. W budowie są trasy Miechów–Szczepanowice (5,3 km) i Widoma–Kraków Nowa Huta (18,3 km). Między nimi jest użytkowany fragment Szczepanowice–Widoma (13 km), a dalej licząca 7 km S7 od Nowej Huty do węzła Kraków Bieżanów na skrzyżowaniu z autostradą A4.
Cała droga ekspresowa między Warszawą a Krakowem (293 km) będzie gotowa przed końcem 2024 r. Na południe od stolicy Małopolski jest ponad 31 km od Myślenic do Rabki-Zdroju z tunelem pod górą Luboń Mały. Brakuje odcinka między Krakowem a Myślenicami, trwa opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla dwujezdniowej drogi od Rabki-Zdroju do Chyżnego i granicy ze Słowacją o długości 35 km (to jednak nie będzie droga ekspresowa).
Przeczytaj także: Umowy i przetargi GDDKiA w 2023 r. Trwa walka o zamówienia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.