Partnerzy portalu

Litwa – przebudowano odcinek Via Baltica w kierunku Polski

Opublikowano: 21-12-2023 Źródło: LAKD, LRT

Na Litwie zakończyła się przebudowa liczącego 6 km odcinka międzynarodowego szlaku Via Baltica od 79 do 85 km. Droga łączy Mariampol i Kalwarię, miasta w południowo-zachodniej Litwie.


Via Baltica na Litwie. Odcinek Mariampol–Kalwaria. Fot. LAKD Via Baltica na Litwie. Odcinek Mariampol–Kalwaria. Fot. LAKD

Otwarcie kolejnego odcinka oznacza, że budowa Via Baltica na Litwie osiągnęła półmetek. Jak informuje Litewski Zarząd Dróg (LAKD), na trasie wybudowano trzy wiadukty, cztery mosty, pięć rond przy węzłach, 15 km dróg na terenach przylegających do autostrady oraz 4,5 km ekranów akustycznych.

Fot. LAKD Fot. LAKD

Oddana do użytku trasa to drugi otwarty odcinek Via Baltica w 2023 r. Ogółem powstały cztery wiadukty, cztery mosty, tunel i przejście dla zwierząt. Trzeci fragment trasy o długości 16 km między Kownem a Mariampolem jest w budowie. Realizacja ostatniego, prowadzącego do granicy z Polską, ma się rozpocząć w 2024 r., trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu.

Fot. LAKD Fot. LAKD

Na Litwie wybudowano 12,5 km Via Baltica, kolejnych 16 km jest w budowie, a cała, licząca 40 km trasa od Mariampola do granicy z Polską ma być gotowa do końca 2025 r. Będzie dwujezdniowa (po dwa pasy ruchu w obu kierunkach) i przystosowana do potrzeb cywilnych oraz wojskowych.

Fot. LAKD Fot. LAKD

Via Baltica na Litwie będzie liczyć 268 km, od granicy z Polską do granicy z Łotwą. Budowa ma się zakończyć w 2030 r. To część europejskiej drogi E67 od Pragi w Czechach do Helsinek w Finlandii. Przebiega przez Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.

Fot. LAKD Fot. LAKD

Przeczytaj także: Droga S8. Trzy odcinki, 32 km, 1 mld zł. Podpisanie umów

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!