• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najwyżej położona budowa drogi krajowej w Polsce

Opublikowano: 28-12-2023 Źródło: GDDKiA

Zaawansowanie budowy odcinka Rdzawka–Nowy Targ wynosi 90%. To, jak informuje GDDKiA, najwyżej położona budowa drogi krajowej w Polsce.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA
  • Kraków i Nowy Targ będą połączone dwupasmową drogą
  • Zbudowane zostaną cztery węzły
  • Gotowe są konstrukcje wszystkich 27 obiektów

Budowa nowej zakopianki na odcinku Rdzawka–Nowy Targ trwa od czerwca 2020 r. Fragment drogi krajowej nr 47 będzie trasą dwujezdniową klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości 16,1 km. Budowane są cztery węzły (Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe) oraz niemal 30 obiektów inżynieryjnych (mosty, wiadukty, estakady.). Z uwagi na górski charakter tego terenu, jedna czwarta zakopianki pobiegnie obiektami mostowymi. Najdłuższy z nich zbudowano w Klikuszowej, ma 687 m długości, a jezdnia znajduje się nawet 24 m nad powierzchnią terenu.

GDDKiA informuje, że gotowe są już konstrukcje wszystkich 27 obiektów inżynieryjnych. W tym zakresie do wykonania zostały jeszcze prace wykończeniowe, m.in. montaż barier energochłonnych. Na połowie nowej zakopianki ułożona została już pierwsza warstwa asfaltu, a między węzłami Nowy Targ Zachód i Nowy Targ Południe są już wszystkie trzy warstwy.


Choć w przypadku tej inwestycji zimowa przerwa obowiązuje od 1 grudnia, to wykonawca nie przerwał prac. W planie na najbliższe tygodnie są m.in. prace wykończeniowe na ul. Krakowskiej w Nowym Targu, która stanowi wylot w kierunku Zakopanego (tu kierowcy będą zjeżdżać z nowego odcinka na dotychczasową DK47).

GDDKiA poinformowała, że to najwyżej położona budowa drogi krajowej w Polsce. W okolicy powstającego węzła Obidowa prace toczą się na wysokości 800 m n.p.m. Dzięki budowie tej trasy Kraków i Nowy Targ będą na całym odcinku połączone dwupasmową drogą. Odcinek ma być gotowy we wrześniu 2024 r. Zaawansowanie robót wynosi 90%.

Najwyżej położona budowa drogi krajowej w Polsce. Kilka zdjęć z robót

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przeczytaj także: Najdłuższy most w Małopolsce. Kiedy otwarcie?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia