Partnerzy portalu

Podkarpacie. Bliżej do budowy ważnej dla regionu obwodnicy

Opublikowano: 14-05-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Pilzna w ciągu DK73 (woj. podkarpackie). To drugie zadanie z programu budowy 100 obwodnic na Podkarpaciu, które wejdzie w fazę realizacji. Oferty można składać do 17 czerwca 2024 r.


Droga krajowa nr 73 w Pilznie. Fot. GDDKiA Droga krajowa nr 73 w Pilznie. Fot. GDDKiA

Obwodnica Pilzna w ciągu DK23 będzie długa na 2,6 km. Rozpocznie się za skrzyżowaniem DK94 z DK73 w Pilźnie. Na skrzyżowaniu ul. Wiaduktowej z ul. Lwowską powstanie rondo. Nad rzeką Dulczą zaplanowano most. Końcowy odcinek połączy się rondem z istniejącą DK73 w miejscowości Strzegocice (w kierunku Jasła).

Trasa obwodowa na terenie powiatu dębickiego, miejsko-wiejskiej gminy Pilzno będzie mieć klasę GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwupasową jezdnią. Pojawi się infrastruktura towarzysząca (odwodnienie, oświetlenie, urządzenia ochrony środowiska, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego). Przewidziano budowę jezdni równoległych do trasy głównej, chodników, ścieżek rowerowych, systemu zarządzania ruchem, przejść dla zwierząt, ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych oraz zbiorników retencyjnych.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na realizację zadania przeznaczono 35 miesięcy.

Obwodnica Pilzna stanie się pierwszą, która doprowadzi do zmiany przebiegu DK73 do Jasła. Kolejne drogi obwodowe będą w Brzostku i Kołaczycach oraz Jaśle. Przebudowa obejmie DK73 między Pilznem a Brzostkiem. Powstanie 35 km trasy GP, w dwóch trzecich przebiegającej nowym śladem. Celem jest wyprowadzenie ruchu z miast i poprawa przepustowość całego ciągu DK73.

Droga krajowa nr 73 między Wiśniówką koło Kielc a Jasłem należy do podstawowego układu komunikacyjnego kraju w osi północ-południe. Prowadzi do przejść granicznych łączących Unię Europejską z Ukrainą. Na Podkarpaciu łączy (wraz z innymi drogami krajowymi) autostradę A4 z granicą z Ukrainą w Krościenku i Słowacją w Barwinku.

Przeczytaj także: Budowa obwodnicy Opatowa w ciągu DK9 i S74. Nowy etap robót

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!