• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Remont Wisłostrady: nowa nawierzchnia po 20 latach

Opublikowano: 12-06-2024 Źródło: ZDM Warszawa

W Warszawie z końcem maja rozpoczął się pierwszy etap remontu Wisłostrady – jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Z utrudnieniami w ruchu należy się liczyć przez całe wakacje.


Remont nawierzchni Wisłostrady. Fot. ZDM Warszawa Remont nawierzchni Wisłostrady. Fot. ZDM Warszawa

To duże przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga szeregu przygotowań. Przede wszystkim konieczne są uzgodnienia z innymi jednostkami i zaplanowanie objazdów – podaje Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) Warszawy w swoim komunikacie.

Nawierzchnia Wisłostrady nie była remontowana w ciągu ostatnich 20 lat i w pewnych miejscach jej stan jest naprawdę opłakany – na tyle, że jezdnia wymaga wymiany na całej długości trasy.  

Koordynacja różnych inwestycji miejskich

For. ZDM Warszawa
For. ZDM Warszawa

Dodatkowo, w ostatnim czasie, poszczególne jej odcinki stanowiły lub nadal stanowią objazdy dla kluczowych miejskich inwestycji. To największe wyzwanie związane z remontem, gdyż wymaga doskonałej logistyki i planowania, aby nie sparaliżować ruchu w mieście. Dlatego remont musi być przeprowadzony etapami, a poszczególne prace skoordynowane z innymi inwestycjami, np. pracami MPWiK-u, który na różnych odcinkach buduje kolejne elementy kolektora wiślanego.


ZDM zapowiada, że będzie korzystać z dostępnych „okienek”, aby prace remontowe nie kolidowały z innymi istotnymi inwestycjami i aby nie było problemów z takim zorganizowaniem ruchu, by wytyczyć objazdy. Ważne jest także, aby remontowany odcinek sam nie stanowił objazdu innej inwestycji miejskiej, a jego zamknięcie na czas remontu nie przysparzało mieszkańcom nadmiernych trudności. 

Fot. ZDM Warszawa
Fot. ZDM Warszawa

Dlatego to aspekt logistyczny będzie kluczowy, jeśli chodzi o kolejność remontowanych fragmentów Wisłostrady, a nie wizualny stan zużycia jezdni – wyjaśniają urzędnicy i dodają, że dla prac na najtrudniejszych pod tym względem odcinkach, zamierzają wykorzystywać „długie weekendy”.

Remonty do końca roku

W planach na ten rok przewidziane jest: frezowanie jezdni wschodniej Czerniakowskiej na odcinkach między ulicami Chełmską a Bartycką (bez skrzyżowań z Gagarina i Bartycką) oraz między Bartycką a mostem Łazienkowskim (bez odcinka Mikkego-Zaruskiego). 

Fot. ZDM Warszawa
Fot. ZDM Warszawa

Powyższy zakres prac wynika z zaplanowanej przez MPWiK renowacji kolektora wzdłuż ul. Czerniakowskiej. Dzięki odpowiedniej synchronizacji działań nie dojdzie do rozbiórki dopiero co ułożonej nawierzchni. ZDM zakłada, że to tegoroczne minimum, co nie znaczy, że remontu w tym roku nie przejdą inne fragmenty Wisłostrady.

Przeczytaj także: Warszawa – rusza budowa trasy tramwajowej z tunelem

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!