Partnerzy portalu

Warszawa – rusza budowa trasy tramwajowej z tunelem

Opublikowano: 10-06-2024 Źródło: Tramwaje Warszawskie

Rozpoczynają się pierwsze prace związane z budową trasy tramwajowej do dworca Warszawa Zachodnia. Jedna trzecia znajdzie się w tunelu. Trwa organizacja placu budowy w dzielnicy Ochota.


Wizualizacja linii tramwajowej w tunelu. Źródło: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja linii tramwajowej w tunelu. Źródło: Tramwaje Warszawskie

Linia tramwajowa będzie poprowadzona wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. Jej długość wyniesie 1500 m, z czego 500 m znajdzie się w tunelu. Zielone torowisko zaplanowano na 900 m, zostanie obsadzone rozchodnikiem. Według oszacowań z trasy będzie korzystać ponad 1 mln pasażerów rocznie. Przejazd tramwajem z Grójeckiej do Dworca Zachodniego wyniesie 5 min, a z Metra Politechnika 15 min.

Kontrakt na budowę trasy tramwajowej podpisano w lutym 2024 r. Wartość inwestycji to 363 mln zł brutto. Wszystko ma być gotowe w 2026 r.

Źródło: Tramwaje Warszawskie Źródło: Tramwaje Warszawskie

Liczący 500 m tunel tramwajowy przebiegnie pod parkiem Pięciu Sióstr, na trasie zaplanowano przystanek podziemny.

W pierwszej kolejności zostanie przebudowana sieć ciepłownicza. W dwa weekendy dojdzie do zmian w organizacji ruchu. Na jezdni ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w kierunku Alej Jerozolimskich będzie obowiązywać organizacja ruchu przygotowana na potrzeby remontu wiaduktów kolejowych. Podczas robót zamknięty będzie chodnik i droga dla rowerów po stronie parku

Na jezdni ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w kierunku Alej Jerozolimskich, za zwężonym odcinkiem, będzie nadal obowiązywała organizacja ruchu na potrzeby remontu wiaduktów kolejowych. Jest tu po jednym pasie do skrętu w lewo lub prawo oraz trzy do jazdy prosto, w tym buspas.

Przeczytaj także: Tunel w Trzcińsku na linii Wrocław–Jelenia Góra gotowy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!