Zadanie obejmuje montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz telekomunikacyjnych na stacjach Cierpice i Solec Kujawski i linii kolejowej Toruń–Bydgoszcz.

Na szlaku Toruń Główny–Cierpice dojdzie do wymiany blokady liniowej – urządzenia umożliwiającego zwiększenie przepustowości na linii kolejowej oraz zapewniającego bezpieczeństwo pociągom znajdującym się jednocześnie na tym samym torze. Na stacji Cierpice pojawią się dwa dodatkowe rozjazdy, zamontowany zostanie system elektrycznego ogrzewania 13 rozjazdów. Takie rozwiązanie pojawi się także na stacji Solec Kujawski (11 rozjazdów).

Na trzech przejazdach kolejowo-drogowych na linii kolejowej Cierpice–Solec Kujawski–Bydgoszcz Łęgnowo pojawią się nowe urządzenia. Za pomocą czujników będą automatycznie wykrywać nadjeżdżający pociąg, włączać sygnalizację i zamykać rogatki. Pojawią się też tarcze ostrzegawcze przejazdowe. W razie problemów na przejeździe, maszynista otrzyma informację i będzie miał więcej czasu na reakcję i zatrzymanie pociągu. Zostaną zamontowane kamery.

Wykonawcą zadania jest firma SBM. Na jego wykonanie będzie miała 18 miesięcy.

Przeczytaj także: Zaczyna się budowa. Wyzwanie? Najdłuższy tunel w Polsce