Partnerzy portalu

Zaczyna się budowa. Wyzwanie? Najdłuższy tunel w Polsce

Opublikowano: 24-06-2024 Źródło: PKP PLK, inzynieria.com

Wykonawca prac na kolejowym odcinku Klęczany–Limanowa w Małopolsce przejął plac budowy. Trasa na długości 8 km pobiegnie nowym śladem, w tym tunelem pod Pisarzową.


To będzie najdłuższy tunel w Polsce. Źródło: PKP PLK To będzie najdłuższy tunel w Polsce. Źródło: PKP PLK

Pisarzowa to wieś w powiecie limanowskim u podnóży Pasma Łososińskiego. Wlot do tunelu zaplanowano w Męcinie, a wylot w Mordarce (patrząc od Nowego Sącza). Będzie to jednotorowy obiekt o długości 3,8 km.

 Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Prace obejmą 10 wiaduktów i 12 mostów. Zaplanowano też budowę stacji Męcina oraz przystanków Mordarka i Chomranice. Poza tym zmodernizowany i zelektryfikowany zostanie tor o długości ponad 12,5 km. W efekcie pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością do 160 km/godz., a towarowe 100 km/godz.

Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK

Wartą 1,93 mld zł netto umowę z wykonawcą, konsorcjum firm Budimex S.A. (udział 50%), Gülermak Ağir Sanayi Inşaat ve ‎Taahhüt A.Ş. ‎‎(25%) oraz Gülermak‎ sp. z o.o. ‎(25%), podpisano w marcu 2024 r.  

Najdłuższy tunel w Polsce

Po otwarciu będzie to najdłuższy tunel w Polsce wśród kolejowych i drogowych. Sytuacja zmieni się, kiedy oddany zostanie kolejowy tunel w Łodzi dla CPK (4,6 km) oraz drogowy (5 km) w ramach zachodniej obwodnicy Szczecina. Warto jednak pamiętać, że w Polsce już funkcjonują i budowane są podziemne obiekty, których łączna długość dwóch naw przekracza 3,8 km. Obecnie powstaje też m.in. kolejowy tunel średnicowy w Łodzi, który będzie mieć 7,5 km, składając się z jednego długiego na 3 km obiektu dwutorowego oraz czterech jednotorowych o sumarycznej długości 4,5 km.

Tunel w rejonie Pisarzowej to element inwestycji o umownej nazwie Podłęże–Piekiełko, którą podzielono na 10 odcinków realizacyjnych. Linia Podłęże–Piekiełko zostanie poprowadzona 11 tunelami o łącznej długości 11,8 km, a między Chabówką a Nowym Sączem zaplanowano dwa tunele o sumarycznej długości 5,8 km.

 Źródło: PKP PLK Źródło: PKP PLK

Przeczytaj także: Tunel średnicowy. Większa TBM wznowiła drążenie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!