Podpisano umowę na modernizację kolejowej stacji Limanowa w woj. małopolskim. To element większego projektu, nazywanego Podłęże–Piekiełko, w ramach którego powstanie m.in. długi na 3,8 km tunel.
Obecna stacja Limanowa. Fot. PKP PLK
- Prace w Limanowej potrwać mają 24 miesiące
- Podłęże-Piekiełko to największa kolejowa inwestycja na południu Polski
- Łącznie obejmuje ponad 120 km szlak
Przeprowadzenie wszystkich robót w Limanowej pochłonie prawie 273 mln zł netto. W ramach samej stacji powstaną dwa nowoczesne perony, natomiast zadanie obejmuje odcinek torów o długości 3,5 km. Linia zostanie częściowo poprowadzona w nowym śladzie, co pozwoli uzyskiwać przez pociągi pasażerskie prędkości do 160 km/godz. Pojawi się sieć trakcyjna i system sterowania ruchem. Wykonawca zajmie się także przebudową mostów i wiaduktów kolejowych. W Limanowej pod torami powstanie przejście podziemne. Wykonawcą została firma Skanska. Wszystko ma być gotowe za 24 miesiące.
Fot. PKP PLK
Podłęże–Piekiełko: co to za projekt?
Przebudowa stacji Limanowa to element modernizacji linii kolejowej nr 104 Chabówka–Nowy Sącz. Obecnie prace budowlane toczą się na odcinkach: Limanowa–bocznica Klęczany, bocznica Klęczany–Nowy Sącz, Chabówka–Rabka Zaryte, Rabka Zaryte–Mszana Dolna. Pomiędzy miejscowościami Męcina i Mordarka wydrążony będzie tunel o długości 3,8 km.
Projekt Podłęże-Piekiełko, poza modernizacją 75 km szlaku Chabówka–Nowy Sącz, zakłada także budowę 58 km nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną (11 tuneli o łącznej długości 11,8 km). Plan zakłada, że do 2029 r. powstanie linia, która połączy Kraków z Podhalem i Sądecczyzną. Najszybsze pociągi trasą Kraków–Nowy Sącz mają jeździć 60 min. Podróż ze stolicy Małopolski do Zakopanego zajmie 90 min.
Zobacz także: Tunelowa, i nie tylko, inwestycja w Małopolsce [wizualizacje]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.