Jak podkreślił Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, wprowadzenie do systemu energetycznego 1 tys. MW mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej na lądzie obniża ceny hurtowe energii o 21 zł/MWh. To istotna informacja w obliczu tego, iż Ministerstwo Energii intensywnie szuka sposobów na redukcję cen za energię elektryczną. 


Aukcja OZE pokazała, że energetyka wiatrowa na lądzie jest najtańszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej, nie tylko w Europie, ale w Polsce. Już dzisiaj energetyka wiatrowa na lądzie obniża ceny. Z naszych wyliczeń eksperckich wynika, że każdy 1 tys.MW zmiennego źródła energii, jakim jest dzisiaj głównie energetyka wiatrowa, wprowadzony do systemu obniża dziś ceny energii o 21 zł na MWh – powiedział Gajowiecki.

Podobne obniżki będą możliwe także w kolejnych latach. Z OZE wpłynąć ma do systemu 1 GW mocy w cenie średniej około 200 zł.


PSEW wyliczyło, że jeśli w danym dniu cena energii kontraktowanej na przyszły rok wynosiła 277 zł/MWh, to przy dodatkowych 2 GW mocy z wiatru w systemie w przyszłym roku cena na giełdzie wynosiłaby 265 zł/MWh (o 12 zł/MWh mniej). Z kolei przy 4,5 GW więcej niż mamy dzisiaj, cena spadłaby do 252 zł/MWh, czyli byłaby o 25 zł niższa niż obecnie.

Możliwe, że te ceny byłyby jeszcze niższe, gdybyśmy nie byli w pułapce regulacyjnej, co by pozwoliło na zastosowanie najnowszych technologii, umożliwiających instalowanie maszyn o sprawności powyżej 40% – zauważył prezes. Obecnie średnia sprawność w Polsce to 20%.


Chcielibyśmy mieć możliwość inwestowania w energetykę wiatrową na lądzie bez jakiegokolwiek wsparcia – dodał.

Przeczytaj także: PGE zaprasza partnerów do budowy farm wiatrowych na Bałtyku