• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najpopularniejsze teksty 2018 roku na portalu inzynieria.com

Opublikowano: 02-01-2019 Źródło: inzynieria.com

Rok 2018 jest już za nami, ale projekty – zarówno te minione, realizowane, jak i planowane – pozostają wciąż żywym tematem branżowych dyskusji. Miniony rok to także czas wielu zmian – prawnych i finansowych, m.in. w obszarze budownictwa. Które doniesienia wzbudziły największe zainteresowanie czytelników portalu inzynieria.com? Poniżej przypominamy najpopularniejsze teksty 2018 roku!


  1. TYTANY 2018: kto został nagrodzony?

Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

21 czerwca 2018 r., w ramach XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, po raz kolejny wręczono TYTANY – nagrody branżowe za najciekawsze projekty i produkty w branży bezwykopowej. Wyróżnienia przyznawane są w czterech kategoriach (Projekt roku – nowa instalacja, Projekt roku – renowacja, Mały projekt bezwykopowy, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych oraz Produkt roku). Podczas uroczystej gali wręczono również Tytanowe Laury Inwestora. Kto wrócił do domu ze statuetką w tym roku? Sprawdź tutaj.

  1. Wielka Sztuczna Rzeka – największy projekt wod-kan na świecie

Fot. Jaap Berk Fot. Jaap Berk

The Great Manmade River, czyli Wielka Sztuczna Rzeka, powstała w celu zabezpieczenia dostaw wody pitnej do miast położonych na wybrzeżu Libii. Projekt, z uwagi na konflikt wojenny, od lat nie był realizowany. Teraz władze chcą do prac wrócić. Jakie są pomysły na ich wznowienie? Przeczytaj tu.

  1. Zbiornik Racibórz Dolny: zaawansowanie prac

Fot. RZGW w Gliwicach Fot. RZGW w Gliwicach

Największa inwestycja przeciwpowodziowa w kraju realizowana jest w Raciborzu. Polder buduje tam konsorcjum firm Budimex S.A. oraz Ferrovial Agroman. Jak postępują prace? Kiedy suchy zbiornik zostanie oddany do użytku? Tego dowiesz się tutaj.

  1. Z Warszawy do Krakowa w 18 minut? Hyperloop w Polsce coraz bardziej realny

Źródło: Hyper Poland Źródło: Hyper Poland

Z Warszawy do Krakowa w 18 minut? To wcale nie musi być pobożne życzenie. Budowa kolei próżniowej o nazwie Hyperloop jest w Polsce coraz poważniej rozważana. Łukasz Mielczarek, kierownik ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland, opowiada, jak działałby taki system w naszym kraju i które miasta mogłyby liczyć na szybkie połączenia. Cały wywiad dostępny jest tutaj.

  1. Gdzie powstaną mosty z programu Mosty plus?

Fot. Sergieiev / Shutterstock Fot. Sergieiev / Shutterstock

Mosty plus to jeden z rządowych programów, które w 2018 r. wzbudził najwięcej emocji. Do 2025 r. w Polsce wybudowanych lub wyremontowanych ma być minimum 22 przepraw mostowych, zlokalizowanych lokalnie, w najbardziej newralgicznych miejscach, tj. wymagających natychmiastowego sprawnego połączenia drogowego. Gdzie dokładnie powstaną mosty? Sprawdź tu.

  1. Podziemna sieć energetyczna – tunele w Londynie

Fot. London Power Tunnels Fot. London Power Tunnels

Podziemne sieci elektroenergetyczne zyskują coraz więcej zwolenników, także w Polsce. Dlaczego odchodzi się od budowy napowietrznych linii? Jak taka podziemna infrastruktura funkcjonuje w praktyce? O tunelach energetycznych pisaliśmy tutaj.

  1. Zakończenie budowy gazociągu Czeszów–Kiełczów

Fot. 63ru78 / Shutterstock Fot. 63ru78 / Shutterstock

W październiku ub.r. zakończono budowę gazociągu, stanowiącego jeden z najważniejszych elementów Korytarza Północ–Południe. Jakich efektów należy spodziewać się w wyniku realizacji tej inwestycji? Zobacz tutaj.

  1. Jest decyzja – będzie polska elektrownia atomowa. Budowy chce Ministerstwo Energii

Fot. Vladimir Mulder / Shutterstock Fot. Vladimir Mulder / Shutterstock

Ministerstwo Energii (ME) opublikowało dokument pn. „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”. Wynika z niego, że za kilka lat w naszym kraju powstanie pierwszy blok pierwszej elektrowni atomowej. Kiedy zostanie oddany do użytku dowiesz się tutaj.

  1. Katowice: dron analizuje skład dymu. Jest pierwszy mandat [zdjęcia, wideo]

Fot. UM Katowice Fot. UM Katowice

W Katowicach w 2018 r. przeprowadzono nowatorski w Polsce projekt. W sezonie zimowym, w ramach walki ze smogiem, analizowano skład chemiczny dymu, jaki wydobywał się z budynków w mieście. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zajmował się tym… dron. Jak działało urządzenie i jakie były wyniki jego analiz? Przeczytaj tu.

  1. Gigant na rynku budowlanym na skraju upadłości

Fot. Irina Kozorog / Shutterstock Fot. Irina Kozorog / Shutterstock

Na początku października ub.r. rynek budowlany wstrząsnęła informacja o problemach finansowych firmy Astaldi. Włoski gigant budowlany realizuje wiele inwestycji drogowych i kolejowych także w Polsce. Spółka buduje fragment m.in. Południowej Obwodnicy Warszawy (POW), tzw. Zakopianki oraz II linii metra. Czy mamy powody do niepokoju? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj.

  1. Nowe przepisy dot. obsługi żurawi wieżowych

Fot. Wang An Qi / Shutterstock Fot. Wang An Qi / Shutterstock

Zmiany w przepisach regulujących pracę operatorów dźwigów. Jeszcze tej zimy pracownicy obsługujący żurawie wieżowe i szybkomontujące będą pracować według nowych zasad. Jakich? Przeczytaj tutaj.

  1. Najgłębszy basen na świecie powstaje w Polsce

Źródło: DeepSpot / Facebook Źródło: DeepSpot / Facebook

45 m – taka będzie maksymalna głębokość basenu w Mszczonowie, który stanie się najgłębszym basenem na świecie. Czym – poza rekordowymi parametrami – charakteryzować się będzie obiekt? Kiedy rozpoczną się prace budowlane? Czy z basenu będzie można skorzystać jeszcze w tym roku? Sprawdź tutaj.

Zobacz także: Rok 2018 w inżynieryjnym obiektywie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!