Partnerzy portalu

Nowa iglica Notre-Dame: 7 wizualizacji

Opublikowano: 28.04.2019
Paryż, Francja , 26.04.2019

5 kwietnia wybuchł pożar paryskiej katedry Notre-Dame. Ogień, który trawił świątynię, przede wszystkim doprowadził do zawalenia się XIX-wiecznej iglicy. Architekci z całego świata zaczęli prześcigać się w propozycjach na jej odbudowę. Ponadto trwają już rozmowy nawet na temat wydrukowania w technologii 3D słynnego gargulca, który również uległ uszkodzeniu.

Włoskie studio Fuksas zaproponowało budowę współczesnego dachu i iglicy z kryształu. Surowiec miałby pochodzić z najbardziej znanej i cenionej włoskiej huty szkła, która powstała w 1764 r. w Baccarat (Lotaryngia). Iglica miałaby być podświetlana nocą.

Francuski architekt Mathieu Lehanneur zaproponował odbudowę nie tego, co powstało 150 lat temu, ale tego, czego byliśmy świadkiem teraz: zaprojektował iglicę przypominającą płomień. Pomysł ten nawiązuje też do funkcji katedry: w Biblii ogień jest symbolem obecności Boga.

Vizum atelier, architekci pochodzący ze Słowacji, widzą nową iglicę jako obiekt o bardzo lekkiej konstrukcji, z której wydobywałaby się wiązka światła. Jak tłumaczą, budowniczy świątyni chcieli dzięki iglicy sięgnąć nieba, a światło mogłoby być łącznikiem pomiędzy niebem a ziemiią.

Cypryjskie studio Kiss The Architect na szczycie katedry chętnie umieściłoby jedno ze swoich dzieł, pt. A Foolish Folly. Wizja AJ6 Studio (Brazylia) to dach i iglica wykonane niemal w 100% z witraży. Alexander Nerovnya z Rosji zaproponował z kolei iglicę o tradycyjnej budowie, aby odwiedzający świątynię mieli poczucie łączności z przeszłością. To jednak drugi z ujętych w zestawieniu francuskich architektów, David Deroo, zaprojektował iglicę najbardziej przypominającą pierwowzór. 

Na koniec jeszcze jedna propozycja, już niezwiązana z odbudową samej tylko iglicy. Holenderska firma Concr3de zaproponowała odbudowę katedry z popiołów, które pozostały po pożarze - chcą w tym celu wykorzystać technologię druku 3D. Tego typu drukarka wydrukowała już gargulca.