• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S7 – niezwykłe znaleziska na budowie trasy

Opublikowano: 22.08.2023
polska , 22.08.2023

Przed rozpoczęciem budowy odcinka drogi ekspresowej S7 Moczydło–Miechów (19 km) archeolodzy odkryli m.in. pozostałości dawnych siedlisk ludzkich, mogiły, a także przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia, monety czy biżuteria.

Prace wykopaliskowe objęły 37 ha i 21 stanowisk archeologicznych. Dokonano niezwykłych odkryć, pamiątek po minionych czasach, od epoki brązu i wcześniejszych po średniowiecze. Do najciekawszych należą naczynia ceramiczne datowane na lata 2200–2000 p.n.e. Metoda wykonania i sposób zdobienia wykazały wpływ kultury z obszaru stepów nadczarnomorskich odległych o ponad 1 tys. km. Znaleziono też ostrogi z przełomu XIII i XIV w. i pozostałości ceramiki.

Natrafiono na pozostałości folwarku Tęczyńskich herbu Topór działający do połowy XVII w. Możnowładcy mieszkali w zamku Tenczyn w Rudnie. Z tego rodu pochodził Andrzej Tęczyński, wojewoda lubelski i kasztelan krakowski.

Znaleziska z XV–XVII w. to liczne fragmenty naczyń ceramicznych czy bogaty zestaw wyrobów metalowych, jak ozdobne aplikacje pasów, elementy uzbrojenia i kocioł z blachy brązowej. Znaleziono też monety szwedzkie z okresu potopu 1655–1660, który doprowadził do upadku folwarku.

Pozostałości sprzed 6 tys. lat, najstarsze, odkryto w Giebułtowie. Tu znajdowała się osada przedstawicieli kultury pucharów lejkowatych. 600 m od niej znaleziono podłużny nasyp z ziemi, drewna i kamieni, grobowiec w typie megaksylonu. Okazało się, że był używany do pochówków także później, mniej więcej 5 tys. lat temu przez ludność związaną z kulturą ceramiki sznurowej. Kolejne cmentarzysko powstało w początkach epoki brązu (3000–2000 p.n.e.) stworzone przez ludzi z kultury mierzanowickiej. W grobach były m.in. kamienny topór, krzemienny grot strzały, gliniany kubek, miedziany sztylet oraz ozdoby z miedzi.

Po inwentaryzacji i konserwacji zabytki przekazano Instytutowi Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz także: Droga S74 – niezwykłe znaleziska na budowie obwodnicy