Rejestracja
Darmowa rejestracja umożliwia personalizację portalu
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Po 20 latach pociągi wracają na szlak Wrocław–Świdnica
We wrześniu zakończono roboty na linii między Wrocławiem a Sobótką. Od Sobótki do Świdnicy kursują już pociągi towarowe. Składy pasażerskie pokonają trasę między Wrocławiem a Świdnicą w grudniu. Szlak był nieczynny przez 20 lat.
Na zrewitalizowanej trasie podróżni będą mieli do dyspozycji 14 przystanków z nowymi peronami (Wrocław Wojszyce, Wrocław Partynice, Bielany Wrocławskie, Domasław, Kobierzyce, Wierzbice Wrocławskie, Pustków Żurawski, Rogów Sobócki, Sobótka, Sobótka Zachodnia, Szczepanów, Marcinowice, Pszenno, Świdnica Przedmieście). Czas przejazdu między Wrocławiem Głównym, Sobótką i Świdnicą wyniesie około godziny, w zależności od liczby zatrzymań podczas kursów.
Wszystkie przystanki będą standardowo wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie czy gabloty informacyjne. Zaplanowano udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, a także stojaki na rowery.
We wrześniu zakończono prace przy nowym torze między Wrocławiem a Sobótką. W ostatniej fazie zgrzewano szyny, by ograniczyć hałas i drgania. Między Sobótką Zachodnią a Świdnicą od lata jeżdżą składy towarowe. Na tej części szlaku położono nowy tor i odnowiono 30 obiektów inżynieryjnych, w tym sześć mostów i trzy wiadukty. Natomiast w Kobierzycach zdemontowano stary tor i wzmocniono grunt pod kolejową trasą. Zamontowano odwodnienie i uporządkowano teren. Prace torowe są na ukończeniu.
Zmodernizowano przeprawę nad Ślężą we Wrocławiu, do kursowania przygotowywane są mosty i wiadukty. Przejazdy kolejowo-drogowe przechodzą remonty i modernizacje, montowany jest system sterowania ruchem pociągów.
Dalsze plany zakładają budowę drugiego toru na odcinku Wrocław–Kobierzyce oraz reaktywacji linii z Kobierzyc w kierunku Łagiewnik Dzierżoniowskich i Piławy Górnej (nr 310). Na stacji w Kobierzycach trwa przebudowa układu torowego. Pojawią się dwukrawędziowy peron i mijanka, która pozwoli na obsługę większej liczby połączeń.
Linia nr 285 między Wrocławiem a Świdnicą liczy około 60 km. Pociągi pasażerskie pojadą nią z maksymalną prędkością do 120 km/godz.
Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych „Rewitalizacja linii kolejowej nr 285 na odcinku Wrocław Główny–Świdnica Przedmieście wraz z linią nr 771 Świdnica Przedmieście–Świdnica Miasto” pochłonęła niemal 217 mln zł. Jest współfinansowana ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
Zobacz także: Tak wygląda maszyna TBM po wydrążeniu tunelu
pokaż miniaturki wszystkich zdjęć ukryj miniaturki wszystkich zdjęć
-
Nowy peron na przystanku Rogów Sobocki. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Nowe torowisko na przystanku Domasław. Fot. Oskar Falkowski/PKP PLK
-
Budowany peron na przystanku Partynice. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Budowany peron na przystanku Partynice. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Budowany peron na przystanku Partynice, nowe torowisko. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Dwa nowe perony na przystanku Bielany Wrocławskie. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Budowany peron na przystanku Wojszyce. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Peron na przystanku Szczepanów. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Peron na przystanku Szczepanów. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Peron wyspowy na przystanku Sobótka Zachodnia. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Peron wyspowy na przystanku Sobótka Zachodnia. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Peron wyspowy na przystanku Sobótka Zachodnia. Fot. Mariusz Biernacki/PKP PLK
-
Źródło: PKP PLK
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.