• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowy etap budowy linii tramwajowej w Sosnowcu. Zdjęcia

Opublikowano: 12.10.2021
polska , 12.10.2021

Najważniejszym elementem budowanej w Sosnowcu Zagórzu linii tramwajowej jest tunel pod ul. Braci Mieroszewskich. Jego pierwsza część już została wykonana. Zapraszamy na zdjęcia z placu budowy.

W ostatnich miesiącach prowadzono prace rozbiórkowe i inżynieryjne. Już oddano do użytku nową jezdnię ul. Braci Mieroszewskich nad budowanym tunelem tramwajowym i jednocześnie przyszłym centrum przesiadkowym. Wkrótce rozpocznie się przebudowa drugiej jezdni. Te prace i budowę drugiej części tunelu zaplanowano do połowy 2022 r.

W sąsiedztwie ul. Braci Mieroszewskich rozpoczęły się roboty przy starej pętli tramwajowej. Wyłączono ją z ruchu i przystąpiono do prac rozbiórkowych. Tymczasowy rozjazd za przystankiem Zagórze pętla umożliwia przejazdy wagonami dwukierunkowymi. Po demontażu infrastruktury zostanie zbudowana kanalizacja deszczowa. Trwają prace ziemne i kanalizacyjne.

Wzdłuż ul. Rydza Śmigłego i al. Paderewskiego wykonawca podsypuje tłuczeń pod nowe podkłady i buduje nowy układ trakcji. Stopniowo montowane jest oświetlenie. W okolicy ronda Jana Pawła II prowadzone są roboty przezbrojeniowe, przebudowano instalacje teletechniczne, wodociągu i częściowo wybudowano nową kanalizację. Rondo po zakończeniu inwestycji będzie miało niemal dwukrotnie dłuższą średnicę, a w środku powstanie pętla tramwajowa. Zasadnicze roboty drogowo-torowe rozpoczną się w przyszłym roku.

Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie od dotychczasowej pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich (tunelem pod jezdnią), do al. Wolności, przez ul. ks. Blachnickiego i dalej wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego i ul. Rydza-Śmigłego do ronda Jana Pawła II, gdzie planowane jest zakończenie trasy pętlą tramwajową.

Inwestycja pochłonie około 88,6 mln zł netto.

Zobacz także: Tunel w Świnoujściu: dalsze roboty w toku