• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Magistrala Śląsk–Bałtyk: zdjęcia z przebudowy stacji kolejowej

Opublikowano: 22.08.2022
polska , 22.08.2022

Jesienią zakończy się przebudowa stacji kolejowej Zduńska Wola Karsznice na łódzkim odcinku magistrali Śląsk–Bałtyk. Zakończono już prace związane z układem torowym, siecią trakcyjną i systemem sterowania. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych na odcinku Rusiec Łódzki–Zduńska Wola Karsznice pochłonie około 580 mln zł. 85% tej kwoty pokryje dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Prace w Zduńskiej Woli Karsznicach objęły przebudowę 16 km torów i 19 km sieci trakcyjnej, a także wymianę 31 rozjazdów. Do końca września 2022 r. mają zostać przeprowadzone odbiory techniczne, a po nich obiór eksploatacyjny. Skończą się ograniczenia prędkości z czasów przed modernizacją, a pociągi towarowe rozpędzą się do 100–120 km/godz. Wcześniej zakończono podobne roboty na łącznicach linii nr 542 Zduńska Wola Karsznice–Gajewniki oraz linii 739 Zduńska Wola Karsznice–Zduńska Wola.

Na szlaku Rusiec Łódzki–Zduńska Wola Karsznice zmodernizowano 29 km torów, 37 km sieci trakcyjnej i 62 rozjazdy. W przebudowie jest pięć obiektów inżynieryjnych, w tym mosty nad Widawką i Grabią. Po przebudowie pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 140 km/godz., a towarowe do 120 km/godz. Zwiększy się przepustowość trasy.

Na tym odcinku, na stacjach Zduńska Wola Karsznice Południowe, Chociw Łaski, Kozuby i przystanku Siedlce Łaskie są już wyższe perony wyspowe oraz jednokrawędziowe zgodne ze współczesnymi standardami. Na stacjach Chociw Łaski i Kozuby powstały nad torami kładki dla pieszych z windami. 17 przejazdów kolejowo-drogowych zostanie zmodernizowanych. W Zduńskiej Woli Karsznicach powstaje lokalne centrum sterowania.

Wszystkie roboty na fragmencie linii kolejowej nr 131 Rusiec Łódzki–Zduńska Wola Karsznice zakończą się w 2023 r.

Zobacz także: Rok budowy odcinka drogi S11. Co już zrobiono?