• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak wygląda przebudowa Estakady Pomorskiej w Szczecinie?

Opublikowano: 25.11.2020
polska , 25.11.2020

Od kilkunastu dni toczą się prace przygotowawcze, które doprowadzą do wzmocnienia Estakady Pomorskiej w Szczecinie wybudowanej w latach 70. XX w. Budowla była w fatalnym stanie technicznym, teraz jest naprawiana.

Najważniejszym zadaniem jest przebudowa starego wiaduktu tramwajowo-drogowego w rejonie ul. Gdańskiej. Estakada pierwotnie została wybudowana przed 1945 r. i przebudowana w latach 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu jej stan techniczny znacząco się pogorszył i ze względów bezpieczeństwa obiekt wymagał kompleksowej naprawy. W ramach przebudowy jego nośność zostanie zwiększona do 40 ton, a prace obejmą także układ drogowy w okolicy. Jezdnie ul. Gdańskiej i przejazdy pod estakadą zostaną przebudowane, powstaną chodniki i ścieżki rowerowe. Przebudowane zostaną także sieci i instalacje podziemne.

Na górnej części estakady powstaje nowe odwodnienie, trwają przygotowania do wzmocnienia konstrukcji, m.in. wklejanie taśm wzmacniających. Postępuje demontaż starych dylatacji. W części dolnej jest montowana izolacja ław filarów obiektu oraz izolacja antykorozyjna ustroju nośnego.

Od 30 listopada kierowców czekają zmiany w organizacji ruchu. Podczas prac dojdzie do remontu przejazdów kolejowych przecinających ul. Gdańską i budowy nowych połączeń ulic.

Projekt dofinansowany z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 ma wartość przekraczającą 44,7 mln zł brutto, a generalnym wykonawcą jest spółka Strabag. Nadzór nad inwestycją pełni miejska spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

Zobacz także: Rozbiórka mostu w Międzychodzie. Przeprawa przeszła do historii

Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe