• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S19 – wyzwania na budowie w trudnym terenie [zdjęcia]

Opublikowano: 25.04.2024
polska , 25.04.2024

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 Babica–Jawornik to jedno z najciekawszych i najtrudniejszych zadań na podkarpackiej trasie Via Carpatia. Będzie tu siedem estakad na bardzo wysokich podporach, które stanowią 30% całej długości odcinka wynoszącej 11,6 km.

Najdłuższa i najwyższa z budowanych w Polsce estakada ES-26 osiągnie długość 1082 m, a jej wysokość maksymalna wyniesie 80 m. Będzie miała osiem przęseł, a jej szerokość wyniesie 29 m. W tym najbardziej spektakularnym rejonie, między miejscowościami Żarnowa i Godowa, powstaną jeszcze dwa takie obiekty.

Aktualnie budowane są drogi dojazdowe do podpór obiektów mostowych. Ukształtowanie terenu powoduje, że wyglądają jak serpentyny. Różnica ich poziomów przy estakadzie ES-26 sięga 120 m. Powoduje to utrudnienia w transporcie materiałów wymagające nietypowej logistyki. Ze względu na spadki dróg technologicznych do 15% betonowozy (gruszki) mogą przewozić maksymalnie do 80% betonu cementowego.

Tak zróżnicowany teren to także wyzwanie związane z posadowieniem estakad. Wykonywane na ich potrzeby pale mają 1,5 m średnicy, a najdłuższe z nich zagłębią się na 42,5 m. To głębokość niespotykana w Polsce.

Na placu budowy trwa realizacja wykopów i nasypów. Powstał geomaterac na kolumnach betonowych (FDC), które wzmocniły podłoże pod nasyp za estakadą ES13. Ten obiekt drogi ekspresowej S19 przejdzie nad Wisłokiem i drogą powiatową w Wyżnem. Prowadzone są zbrojenie i betonowanie fundamentów oraz podpór obiektu. Takie roboty i wykonywanie pali wielkośrednicowych odbywa się także dla innych estakad.

Zaawansowanie rzeczowe robót przekracza 11%.

Zobacz także: Droga S3 do Świnoujścia. Budowa mostu o długości 1100 m