Soletanche Polska prowadzi prace w zakresie fundamentowania specjalistycznego w ramach inwestycji Generation Park, tj. kompleksu budynków biurowych zlokalizowanych przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Obiekt jest jednym z największych projektów Skanska Property Poland w Europie Środkowo-Wschodniej Najwyższy z budynków – mierzy 180 m i zawiera cztery kondygnacje podziemne, na których zlokalizowany będzie parking
Inwestycja przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie obejmuje trzy budynki oznaczone symbolami X, Y, Z. Nazewnictwo to odnosi się do następujących po sobie generacji, które będą pracować „pod jednym dachem”. Autorem projektu jest pracownia JEMS Architekci. Obszar tzw. Bliskiej Woli zamienia się w nowocześnie zaprojektowaną dzielnicę biurową, która tętni życiem 24 godziny na dobę. Bliskość stacji metra sprawia, że jest to atrakcyjna lokalizacja nie tylko dla najemców, ale również mieszkańców Warszawy, którzy nie tylko tam pracują, ale również coraz chętniej spędzają czas wolny.
Stopień zaawansowania prac
Pierwszy etap Generation Park X został z sukcesem wynajęty – oddano go do użytku w listopadzie 2017 r. i sprzedano. Obecnie trwa realizacja drugiego etapu - budowa Generation Park Z oraz parkingu pod budynkiem Generation Park Y funkcjonujących w dokumentacji budowy jako budynek B oraz budynek A.
Stan prac fundamentowych na budynku B jest zaawansowany – zostały już wykonane dwie kondygnacje podziemne, które będą pełniły funkcje parkingu podziemnego. Obecnie wykonywana jest część naziemna konstrukcji.
Jednocześnie trwają roboty fundamentowe w ramach ostatniego, najwyższego obiektu (Y), który w dokumentacji budowlanej oznaczono jako budynek A. W tym przypadku do wykonania są aż cztery kondygnacje podziemne, które również będą spełniały funkcje parkingu.
Zakres prac Soletanche Polska
Technologią wiodącą są ściany szczelinowe. Pełnią funkcję obudowy wykopu, elementu konstrukcyjnego garażu podziemnego oraz posadowienia konstrukcji budynku. Ściany obwodowe budynku A schodzą na głębokość 35 m p.p.t., a barety wykonane są do głębokości około 44 m. Zastosowane są jako podparcie dla płyty fundamentowej. W czasie realizacji na obu obiektach wykonano w sumie 12 785 m2 ścian szczelinowych, do których zużyto 10 054 m3 betonu.
W ramach projektu wykorzystano 37 szt. pali o średnicy 1 m oraz średniej głębokości 27 m. W palach znajdują się słupy stalowe jako konstrukcja tymczasowa podpierająca stropy. Słupy te zostaną zdemontowane, a pale będą pełniły w fazie pracy docelowej dalej swoje funkcje fundamentu pośredniego.
Fundamentowanie w liczbach
Ściany szczelinowe
Budynek B
- sumaryczna ilość m2 ścian szczelinowych = 2556,2 m2
- sumaryczna ilość m3 betonu ścian szczelinowych budynku B = 1704 m3
Budynek A
- sumaryczna ilość m2 ścian szczelinowych = 10228,8 m2
- sumaryczna ilość m3 betonu ścian szczelinowych = 8350,0 m3
Barety
- budynek B – 32 szt.
- budynek A – 33 szt.
Kotwy gruntowe
- wykonano w sumie 39 szt
Pod budynkiem A wykonane zostały cztery kondygnacje podziemne. Ściany szczelinowe zabezpieczone są fragmentami stropów rozporowych fazy docelowej, które podtrzymują tymczasowe słupy stalowe. Kolejnym sposobem zapewnienia stateczności obudowy wykopu są rozpory stalowe.
Ściany obwodowe budynku B mają głębokość 19,5 m, a barety osiągają głębokość 26 m. W tym przypadku ściana zabezpieczona została stalowymi rozporami zamontowanymi w kilku poziomach oraz kotwiami gruntowymi.
Uszczelnienie na styku budynków A i B oraz A i C wykonano przy użyciu technologii jet-grouting.
Po zakończeniu inwestycji, której generalnym wykonawcą jest Skanska S.A., cały kompleks budynków A, B i C będzie miał do zaoferowania klientom łącznie 84 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, certyfikowanej na poziomie LEED Platinum. Termin zakończenia II etapu - budynku Generation Park Z wyznaczono na koniec 3 kwartału 2019 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.