Zapora Trzech Przełomów jest największą hydroelektrownią na świecie pod względem mocy. Moc elektrowni ma wynosić 22,500 MW (obecnie 18,2 tys. MW), niemal półtora raza więcej, niż wynosi moc największej obecnie elektrowni wodnej Itaipu na granicy Brazylii i Paragwaju. Będzie posiadać 32 (obecnie 26) generatorów, każdy o mocy 700 MW. Czternaście zainstalowano w północnej części tamy, dwanaście w południowej części, a pozostałe sześć zostanie zainstalowane pod elektrownią w jej południowej części.

Po napełnieniu zbiornika i uruchomieniu wszystkich turbin spodziewana roczna produkcja będzie wynosić 84,7 TWh uczyni ją to drugą największą hydroelektrownią świata pod względem wytwarzanej energii. Średnie zużycie węgla do wyprodukowania 1KWh energii w Chinach to 366 gramów. Zatem Zapora Trzech Przełomów przyczyni się do ograniczenia zużycia węgla o 31 milionów ton przez rok. Ograniczy to emisje 100 milionów ton gazów cieplarnianych oraz milionów ton pyłów,

Budowa Zapory Trzech Przełomów, która wymusiła przesiedlenie ponad miliona ludzi, to największy projekt energetyczny na świecie. Ma zapewnić mieszkańcom Chin dostawy taniej energii, a także poddać kontroli kapryśną rzekę Jangcy, która co roku grozi wylaniem. W 1998 r. powódź w dorzeczu Jangcy pochłonęła 4 tys. istnień ludzkich. Inwestycja stała się obiektem krytyki licznych środowisk: historyków, geologów  oraz ekonomistów. Zawarte w nazwie Trzy Przełomy są  jedną z bardziej znanych chińskich atrakcji turystycznych ulokowanych na rzece Jangcy. Po zakończeniu budowy zostaną one zalane.