UBM Realitätenentwicklung AG i Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG poszerzają swoje portfolio hotelowe, budując wspólnie czterogwiazdkowy hotel znanej marki angelo w polskiej metropolii gospodarczej – w Katowicach. Mimo trudnych obecnie warunków gospodarczych prace budowlane postępują zgodnie z planem.

To szósty hotel marki Angelo po Monachium, Pradze, Pilźnie, Bukareszcie i Jekaterynburgu. Zgodnie z założeniami inwestorów, jego klientami mają być turyści i przedsiębiorcy podróżujący służbowo. Jak mówią, spośród innych hoteli ma się wyróżniać wzornictwem.

"W przeciwieństwie do wielu innych inwestorów, jesteśmy zdania, że musimy działać mimo otaczającego nas kryzysu gospodarczego. Wychodzimy z założenia, że musimy budować nawet w ciężkich czasach, żeby po zmianie sytuacji móc zaoferować już gotowy produkt" - powiedział na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie budowy członek zarządu UBM Polska Peter Woeckinger.

Alexander Jurkowitsch z Warimpeksu powiedział, że jego spółka razem z UBM myśli o kolejnych inwestycjach w Polsce. "Tak samo atrakcyjne jak Katowice byłyby dla nas takie miasta jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, ale też np. Białystok. Ten katowicki obiekt ma być dobrym startem do kolejnych projektów" - oświadczył Jurkowitsch.

Nowy hotel położony jest w samym centrum miasta, będzie miał 197 pokoi i apartamentów. Jego infrastruktura obejmuje niemal 100 miejsc parkingowych i 950 m kw. powierzchni konferencyjnej. Budynek ma sześć kondygnacji i dwa piętra podziemne, które będą przeznaczone na parkingi i pomieszczenia techniczne.
Mimo atrakcyjnego położenia działki, okazała się ona bardzo trudnym miejscem do budowy. Chodzi o warunki geologiczne - parcela jest położona blisko koryta rzeki Rawy, grunt jest też osłabiony przez eksploatację przemysłową. Aby zapewnić hotelowi stabilność, wokół całego budynku zastosowano tzw. ściany szczelinowe, sięgające ponad 30 m pod ziemię. "Pod ziemią jest tyle samo betonu ile nad, to oczywiście kosztowało bardzo dużo pieniędzy, ale wierzymy w ten obiekt i to miejsce, dlatego na to się zdecydowaliśmy" - powiedział Woeckinger.

UBM AG to spółka deweloperska, działająca w Europie Środkowej i Wschodniej. W 2008 r. 86 proc. obrotów, w wysokości ponad 307 mln euro, wypracowała poza Austrią. Spółka jest notowana na giełdzie w Wiedniu, ma nieruchomości o łącznej powierzchni gruntu ponad 1,7 mln m kw. Poza wieloma obiekatmi biurowymi ma udziały w 11 hotelach.

Warimpex AG jest spółką deweloperską i inwestycyjną, także ma siedzibę w Wiedniu. W ostatnich 25 latach spółka zrealizowała w Europie Środkowej i Wschodniej inwestycje w sektorze nieruchomości o łącznej wartości przekraczającej 1,5 mld euro. Jest właścicielem lub współwłaścicielem 19 hoteli luksusowych i biznesowych oraz sześciu budynków komercyjnych i biurowych. Akcje tej spółki są notowane na giełdach w Wiedniu i Warszawie.