Partnerzy portalu

Pale prefabrykowane umożliwiają budowę w każdych warunkach

Opublikowano: 21-12-2018 Źródło: Pale Prefabrykowane

Coraz większą popularność znów zyskują pale prefabrykowane. Dlaczego „znów”? Bo ta technologia wzmacniania gruntu to nie żadna nowość, a raczej powrót do korzeni. Przecież pale prefabrykowane zaczęto stosować co najmniej 6 tys. lat temu. Kiedy więc trzeba zbudować obiekt na działce ze skomplikowanymi warunkami gruntowymi, nie musimy rezygnować z planów – wystarczy postawić na pale prefabrykowane. Dotyczy to także budownictwa jednorodzinnego.


Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. inzynieria.com Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. inzynieria.com

Pale prefabrykowane, dzięki przenoszeniu obciążeń pionowych, poziomych i zginania, są stosowane do wykonywania fundamentów pod wszelkiego typu konstrukcje, praktycznie w każdych warunkach gruntowych. Także sąsiedztwo innych budynków nie wyklucza możliwości ich wykorzystania. Najstarszym, obecnie rzadko stosowanym, rodzajem pali pali prefabrykowanych są pale drewniane. Te pale najczęściej pogrążane są metodą wbijania, rzadziej są wwibrowywane. Prefabrykaty drewniane zabezpiecza się ciśnieniowo, a rodzaj zabezpieczenia dobiera się do konkretnego rodzaju gruntu. Najważniejsze zalety pali drewnianych to m.in. niski koszt materiału oraz trwałość (istnieją budynki posadowione na takich palach, które z powodzeniem użytkowane są od ponad 100 lat). Co bardzo ważne z punktu widzenia wykonawców i zamawiających, pale prefabrykowane drewniane są łatwe w transporcie, a ponadto mogą być obcinane zwykłą piłą łańcuchową.

Inne z dostępnych na rynku pali prefabrykowanych to wbijane pale żelbetowe. Powstają z betonu o wyższej wytrzymałości niż pale formowane w gruncie. Wykonywane są w zakładach prefabrykacji, a na plac budowy trafiają gotowe do użycia. Produkcja żelbetowych pali prefabrykowanych obejmuje m.in. pielęgnację i dojrzewanie betonu w formie oraz w magazynie. Zanim trafią one na plac budowy, muszą przejść zakładowy system kontroli jakości. Podstawowymi atutami tych pali są m.in.: krótki czas wykonania, bardzo wysoka, udokumentowana jakość prefabrykatów oraz możliwość prowadzenia prac w bardzo niskich temperaturach. Do wbijania pali prefabrykowanych drewnianych i żelbetowych służą kafary.

Wbijane lub wwibrowywane mogą być pale stalowe – rury, dwuteowniki, grodzice. Te pale stosowane są jednak głównie przy budowie obiektów hydrotechnicznych i budynków z kondygnacjami podziemnymi.

W przypadku konstrukcji hydrotechnicznych prace palowe często prowadzi się z wody z wykorzystaniem specjalnych platform pływających (stawia się je na dnie na tzw. szczudłach).

Właśnie z poziomu wody niedawno prace prowadzono m.in. w Krakowie, gdzie obok istniejącego mostu kolejowego przez Wisłę powstaną dwa nowe obiekty łukowe. Z jednostek pływających wbijano pale dla podpór tymczasowych mostu budowanego pod nowy tor linii aglomeracyjnej. Co warte odnotowania, technologia pali prefabrykowanych jest bezurobkowa, co minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia gruntu oraz wody gruntowej (w przypadku krakowskiej inwestycji – Wisły). Jak twierdzą eksperci, ze względu na wiele zalet, zakres stosowania pali prefabrykowanych będzie się rozszerzać.

Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. inzynieria.com Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. inzynieria.com

Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. inzynieria.com Budowa mostu kolejowego w Krakowie. Fot. inzynieria.com

O pracach w Krakowie można przeczytać na łamach serwisu inzynieria.com TUTAJ.

Pale prefabrykowane coraz popularniejsze także na małych budowach

Pale prefabrykowane zyskują popularność i są doceniane także przez niewielkich inwestorów prywatnych. Skąd ta zmiana? Do niedawna fundamentowanie specjalne stosowane było przy realizacji jedynie tych najbardziej skomplikowanych i dużych projektów budowlanych. Obecnie, z uwagi na postępującą zabudowę, a co za tym idzie – coraz mniejszą dostępność działek o prostych warunkach gruntowych, stosuje się je nawet przy budowie domów jednorodzinnych czy niewielkich obiektów usługowych. Tym samym, jeśli dysponujemy malowniczą działką, ale towarzyszą jej skomplikowane warunki gruntowe, nie musimy rezygnować z budowy wymarzonego domu. Wystarczy postawić na pale prefabrykowane!

Dowód? Proszę bardzo. Dobrym przykładem jest budowa domu jednorodzinnego z garażem na działce leśnej w miejscowości Słone w woj. lubuskim. Inwestor, z powodu zalegania w podłożu warstw gruntów organicznych o znacznej i zmiennej grubości, musiał wybrać: zrezygnować z budowy w tym miejscu i kupić nową działkę, wprowadzić istotne zmiany w konstrukcji wymarzonego domu lub zbudować obiekt z wykorzystaniem posadowienia głębokiego. Zdecydował się na żelbetowe pale prefabrykowane wbijane.

Posadowienie domu jednorodzinnego na palach prefabrykowanych. Fot. pale-prefabrykowane.pl Posadowienie domu jednorodzinnego na palach prefabrykowanych. Fot. pale-prefabrykowane.pl

Po analizie m.in. kosztów robót palowych wybrano pale prefabrykowane o przekroju 250 x 250 mm. Co znamienne, całość robót palowych zrealizowano w ciągu zaledwie trzech dni roboczych. W efekcie, dzięki zastosowaniu pali prefabrykowanych, inwestor nie musiał rezygnować z budowy domu w wymarzonym miejscu.

Inny przykład zastosowania pali prefabrykowanych to inwestycja w Połczynie-Zdroju (woj. zachodniopomorskie), gdzie w odległości kilku metrów od istniejących obiektów handlowo-usługowych zaplanowano budowę kolejnego. Z uwagi na zalegające w podłożu grube warstwy gruntów odkształcalnych, obiekt posadowiono na cienkiej płycie żelbetowej, która została zagłębiona około 3 m poniżej terenu i oparta na palach prefabrykowanych. Roboty palowe zrealizowano w ciągu dwóch dni roboczych.

Budynek handlowo-usługowy posadowiony na palach prefabrykowanych. Fot. pale-prefabrykowane.pl Budynek handlowo-usługowy posadowiony na palach prefabrykowanych. Fot. pale-prefabrykowane.pl

Jak widać, roboty palowe mogą być prowadzone poza miastem, jak i w ścisłej zabudowie miejskiej. To pale, z których mogą skorzystać wszyscy. Jego dużą zaletą jest krótki czas realizacji. Do tego należy wziąć pod uwagę czysty plac budowy i brak wydobywania gruntu wymagającego wywożenia i utylizacji.

To tylko przykładowe sytuacje, w których można wykorzystać pale prefabrykowane, a możliwości ich zastosowania są prawie nieograniczone. Dlaczego warto stosować je wszędzie tam, gdzie warunki gruntowe mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, trwałości i jakości konstrukcji? Wszystkiego o palach prefabrykowanych dowiesz się z serwisu www.pale-prefabrykowane.pl.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!