Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przekopu Mierzei Wiślanej. Do 30 września br. Urząd Morski w Gdyni musi uzupełnić informacje, dotyczące m.in. sposobu przeprowadzenia prac budowlanych. Inwestor został także wezwany do uzupełnienia informacji dotyczącej sposobu oddziaływania na środowisko, w tym na ptaki będące przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000.

Przekop Mierzei Wiślanej: należy uzpełnić dokumentację


Na razie jeszcze nie ma konkretnego harmonogramu oraz terminu rozpoczęcia budowy kanału, choć na pewno będzie to ostatni kwartał 2018 r., po zakończeniu konsultacji w związku z raportem oddziaływania na środowisko i po okresie lęgowym ptaków – wyjaśniło biuro prasowe MGMiŻŚ.


Przekop Mierzei Wiślanej długość planowanego toru wodnego to ponad 22 km, z czego około 10 km stanowić ma tor na Zalewie Wiślanym, tyle samo tor na rzece Elbląg, a około 2 km – odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego. Szerokość – od 60 do 120 m, a głębokość toru – do 6,5 m.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. W ramach realizacji tego projektu powstać ma kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, port osłonowy od strony Zatoki Gdańskiej, tor wodny, a także sztuczne wyspy (pole regulacyjne na Zalewie Wiślanym oraz wyspy na Zatoce Elbląskiej).

W lutym br. konsorcjum firm Mosty Gdańsk i Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors podpisało umowę na opracowanie dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie budowy kanału.

Przeczytaj także: 10 podmiotów wniosło uwagi do projektu przekopu przez Mierzeję Wiślaną