Partnerzy portalu

Z Zalewu Szczecińskiego wydobyto minę morską

Opublikowano: 15-07-2019 Źródło: PAP
Autor Paulina Wójtowicz
Paulina Wójtowicz
inzynieria.com

Podczas prac pogłębiarskich na torze Szczecin–Świnoujście dokonano nietypowego odkrycia. Na głębokości około 6 m, nieopodal wyjścia z drogi wodnej w kierunku Szczecina, znaleziono minę morską. Marynarze wydobyli ją już bezpiecznie na powierzchnię, ale cała operacja wymagała ewakuacji mieszkańców pobliskich domów, a także zamknięcia plaży i zawieszenia kursów promów na świnoujskich przeprawach.


Zalew Szczeciński / Fot. Mateusz War. Zalew Szczeciński / Fot. Mateusz War.

Niebezpieczny przedmiot, zlokalizowany w Zalewie Szczecińskim, zidentyfikowano jako brytyjską lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzącą z czasów II wojny światowej. Miny tego typu mogą zawierać nawet 400 kg materiału wybuchowego.

Wydobycie miny morskiej z Zalewu Szczecińskiego. Fot. swinoujscie.pl

Wydobycie miny morskiej z Zalewu Szczecińskiego. Fot. swinoujscie.pl

Z uwagi na potencjalne zagrożenie, tuż przed rozpoczęciem operacji wydobycia miny, ewakuowano osoby mieszkające w odległości 200 m od toru wodnego, po obu stronach zalewu. Konieczne było także zamknięcie plaży w odległości 750 m od falochronu zachodniego (do ul. Zdrojowej) i wprowadzenie bezwzględnego zakazu wchodzenia do morza.

Akcja trwała około trzy godziny, a zaangażowani w nią byli nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, załoga niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców, a także żołnierze i nurkowie z 12. Dywizjonu Trałowców. Wydobytą za pomocą lin i pontonów wypornościowych oraz przeniesioną na pokład niszczyciela min ORP Flaming minę przetransportowano na poligon morski w Zatoce Pomorskiej.

Wydobycie miny morskiej z Zalewu Szczecińskiego. Fot. swinoujscie.pl

Wydobycie miny morskiej z Zalewu Szczecińskiego. Fot. swinoujscie.pl

Pogłębienie toru wodnego Świnoujście–Szczecin realizowane jest na odcinku 62 km. Głębokość drogi ma wynosić docelowo 12,5 m, a szerokość – do 100 m. W ramach prac przebudowane zostaną także skarpy brzegowe, a obrotnice dla statków – pogłębione i poszerzone. Powstać mają także dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim. Warte ponad 1,3 mld zł roboty mają być zrealizowane do 2022 r.

Przeczytaj także: Tor wodny Świnoujście–Szczecin: koniec etapu badań

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe