Bank Światowy (BŚ) przeznaczył środki na prace przygotowawcze do budowy zbiornika retencyjnego Kąty-Myscowa. W 2019 r. rozpoczęto prace nad dokumentacją przedprojektową. Opracowano m.in. model hydrauliczny planowanego obiektu, kończy się przygotowanie inwentaryzacji przyrodniczej.
Wizualizacja zbiornika. Źródło: Wody Polskie
- Na prace projektów zbiornika Kąty-Myscowa uzyskano ponad 34 mln zł
- Obiekt ma ograniczać skutki susz i chronić przed powodziami
- Koszty budowy przekroczą 1 mld zł
Zgoda Banku Światowego
Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Rzeszowie, oprócz działań na rzecz uregulowań spraw przyrodniczych i modelowania, zleciły prace dotyczące koncepcji urbanistycznej i przesiedleń. Ich celem była optymalizacja kupna nieruchomości, w miejscu których powstanie czasza zbiornika. Wskazano też potencjalne tereny przesiedleń na gruntach skarbu państwa.
Na podstawie dokumentacji opracowano harmonogram działań do 2027 r. dotyczących dokumentacji projektowej i prac budowlanych. Propozycję zaakceptował BŚ i zatwierdził włączenie tego przedsięwzięcia do Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Na rzecz przedsięwzięcia przekazał ponad 34 mln zł.
Pieniądze na dalsze projektowanie
Środki z BŚ posłużą do dalszych prac projektowych. Jak informują Wody Polskie, będą dotyczyć m.in. aktualizacji koncepcji rozwiązań technicznych, projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego wraz ze studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, opracowania sondażowych powierzchniowych badań archeologicznych wraz z określeniem koniecznego zakresu badań archeologicznych, wykonania wymaganego politykami Banku Światowego Planu Pozyskania Nieruchomości i Przesiedleń, a finalnie opracowania projektu budowlanego i wykonawczego, który będzie podstawą do wystąpienia o pozwolenie na realizację inwestycji.
Planowana lokalizacja zbiornika. Źródło: Wody Polskie
Zbiornik na susze i powodzie
Zbiornik Kąty-Myscowa ma przede wszystkim pomóc w przezwyciężaniu skutków suszy w dolinie Wisłoki (20 gmin). Ma zabezpieczyć gwarantowany przepływ wody w Wisłoce nawet przez pół roku, zapobiegając coraz częstszym niedoborom wody. Będzie miał też znaczenie w ochronie przeciwpowodziowej – czterokrotnie zredukuje przepływy powodziowe w przekroju zapory i – wraz z innymi inwestycjami – ograniczy zagrożenie powodziowe w zlewni Wisłoki i wyeliminuje je w Jaśle. Zmniejszenie poziomu zalewana odczują także Dębica i Mielec.
Pojemność zbiornika ma wynieść 65,6 mln m3, a maksymalna powierzchnia zalewu przy najwyższym poziomie piętrzenia wody – 427 ha. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 1 mld zł, budowa, jeśli do niej dojdzie, zakończy się prawdopodobnie po 2030 r.
Przeczytaj także: W Krakowie będzie lepsza ochrona przeciwpowodziowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.