• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolumny DSM – wzmocnienie podłoża w okolicy mostu w Kurowie [zdjęcia]

Opublikowano: 08-10-2020 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Od ponad roku trwa budowa mostu przez Dunajec w Kurowie (woj. małopolskie). Będzie to trzecia pod względem długości przeprawa typu extradosed w Polsce. Choć most to najważniejszy element tej inwestycji, to na nim samym zadanie jednak się nie kończy.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

W ramach inwestycji w Kurowie m.in. przebudowane zostanie skrzyżowanie drogi krajowej nr 75 z drogą gminną oraz zjazdy indywidualne, natomiast wybudowane będą dwie konstrukcje oporowe, parking z miejscem ważenia pojazdów, zatoki autobusowe, ciągi pieszo-rowerowe, ekrany akustyczne i trzy przepusty drogowe oraz niezbędna infrastruktura towarzysząca. Sama DK75 Nowy Sącz–Brzesko (zwana sądeczanką) w okolicach mostu zostanie rozbudowana do klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego).

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

W przypadku właśnie branży drogowej, na placu budowy od strony Nowego Sącza w ostatnich tygodniach skupiono się na wykonaniu wzmocnienia podłoża za pomocą kolumn DSM. W dalszej kolejności wykonywano materac oraz nasyp na tym odcinku.

Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA

W Kurowie powstaje czteroprzęsłowa przeprawa, której rozpiętość teoretyczna wyniesie 600 m (100 m + 200 m + 200 m + 100 m), a szerokość 17,18 m. Zostanie posadowiona na dwóch przyczółkach i trzech podporach.  W przypadku mostów typu extradosed w Polsce, dłuższe są jedynie obiekty: przez Wisłę (808,4 m) w Kwidzynie oraz w ciągu obwodnicy Ostródy (677 m).

Przeczytaj także: Pale próbne na budowie drogi Rdzawka–Nowy Targ

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.