Zakończyły się roboty palowe związane z budową podpór nowej kładki przez Wisłę w Warszawie.
Palowanie na budowie w Warszawie. Fot. ZDM
- Budowa w Warszawie potrwa do 2024 r.
- Palowanie prowadzono z lądu i wody
- Kładka będzie mieć 452 m długości
Wykorzystano pale wbijanie i wiercone (CFA). Najpierw instalowano je pod dwie podpory lądowe na prawym brzegu Wisły, potem pracowano z wody. Na potrzeby budowy wszystkich siedmiu podpór użyto 183 pali. Z tego 160 wbito (101 w dno rzeki, 59 na lądzie), a 23 wwiercono (przy przyczółkach). Pale CFA, wkręcane w grunt świdrem ciągłym, zastosowano w tych miejscach, w których przeprawa połączy się z lądem.
Warto przypomnieć, że w kwietniu pogoda w Warszawie nieco pokrzyżowało plany wykonawcy. Przez prawie dwa tygodnie poziom wody w Wiśle przekraczał 165 cm, co uniemożliwiało palowanie.
Kolejnym etapem jest pogrążanie stalowych grodzic. Zbudowane z nich ścianki szczelne będą stanowić obudowy wykopów podpór. Łącznie wykorzystane zostaną 584 grodzice. Ten zakres robót potrwać ma do 18 maja.
Budowa w Warszawie
Nowa kładka w Warszawie będzie mieć 452 m długości, połączy Śródmieście (ul. Karowa, lewy brzeg) z Pragą (ul. Okrzei, prawy brzeg). Umożliwi poruszanie się między Bulwarami Wiślanymi, czyli popularnym miejscem wypoczynku, a niezagospodarowanym praskim brzegiem. Budowa potrwać ma do lutego 2024 r.
Most dla pieszych i rowerzystów w Warszawie. Źródło: ZDM
Przeczytaj także: W budowie kładek kluczowa jest trwałość. Zmiany klimatu niosą zagrożenie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.