Zakończyła się inwestycja Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu polegająca na gruntownej przebudowie nabrzeża Odry przy ul. Michalczyka w stolicy Dolnego Śląska. Zabytkowy odcinek od strony mostu Dmowskiego odzyskał swój charakter.
Zakończono przebudowę nabrzeża Odry we Wrocławiu. Fot. Ireneusz Kowalski/Wody Polskie
- Pięć lat temu, w połowie 2017 r., na nabrzeżu doszło do katastrofy budowlanej
- Prace projektowe i pozyskiwanie niezbędnych decyzji trwały do grudnia 2020 r.
- W drugiej połowie lipca 2022 r. zakończono przebudowę
Prace prowadzono zgodnie z zaleceniami inspektorów nadzoru budowlanego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Groźne osunięcie gruntu
Pięć lat temu w miejscu przebudowy doszło do katastrofy budowlanej (obyło się bez ofiar). Po osunięciu gruntu na szerokości 6 m w połowie 2017 r. lokalny RZGW z Wojewódzkim Inspektoratem Nadzoru Budowlanego oraz właścicielami tamtejszych nieruchomości badali przyczynę zdarzenia.
Fot. Ireneusz Kowalski/Wody Polskie
Ustalono, że do osuwiska doszło ze względu na naruszenie konstrukcji betonowego nabrzeża, które z kolei było spowodowane przez zacumowane do niego barki. Jednak kluczowe znaczenie miał zły stan techniczny obiektu, którego przez wiele lat nie remontowano i nie konserwowano. W efekcie do wyrwy wpadł mikrobus, ewakuowano też mieszkańców pobliskich budynków.
Wykonawca wybrany w ponownym przetargu
Wykonano ekspertyzy techniczne, a cztery miesiące później rozpoczęło się opracowywanie dokumentacji technicznej odbudowy nabrzeża i szukano finansowania, a następnie ogłoszono postępowanie przetargowe. Z powodu zmiany struktury własnościowej RZGW we Wrocławiu w wyniku utworzenia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, ponownie definiowano krajowe potrzeby inwestycyjne. Ostatecznie w 2018 r. doszło do ponownego przetargu, a pod koniec grudnia tamtego roku podpisano umowę z wykonawcą.
Fot. Ireneusz Kowalski/Wody Polskie
W grudniu 2020 r. zakończyły się prace projektowe i procedury uzyskiwania decyzji realizowane przez RZGW we Wrocławiu w porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Nadzoru Budowalnego we Wrocławiu oraz Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wcześniej prowadzono roboty rozbiórkowe i zabezpieczano obiekt, m.in. wykonując ściankę szczelną z kotwieniem, zabezpieczającą brzeg.
Fot. Ireneusz Kowalski/Wody Polskie
Prace podczas przebudowy
Konstrukcję podparto narzutem kamiennym w dnie rzeki, splantowano narzucony wcześniej kamień do zaprojektowanej rzędnej, rozebrano pozostałe fragmenty – elementy żelbetowe i betonowe. Przeprowadzono prace ziemne w rejonie skarpy, wykonano nowe elementy żelbetowe estakady, zejścia schodkowe i ścianki stalowe. Roboty realizowało konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekologicznych „Eko–Wod” oraz Naviga–Stal za 15 mln zł.
Przeczytaj także: Przekop Mierzei Wiślanej: budowa prawie zakończona [zdjęcia]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.