• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest inwestor

Opublikowano: 12-07-2023 Źródło: ZMPSiŚ, rp.pl, inzynieria.com

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) podpisał z konsorcjum firm DEME Concessions (Belgia) i Qterminals W.L.L. (Katar) przedwstępną dotyczącą 30-letniej umowy dzierżawy terenów w porcie zewnętrznym w Świnoujściu, na finansowanie, budowę i eksploatację głębokowodnego terminalu kontenerowego.


Wizualizacja terminalu kontenerowego. Źródło: ZMPSiŚ Wizualizacja terminalu kontenerowego. Źródło: ZMPSiŚ
  • Zdolności przeładunkowe głębokowodnego terminalu kontenerowego wyniosą 2 mln TEU rocznie
  • Obiekt będzie obsługiwał dwa statki jednocześnie
  • Otwarcie terminalu zaplanowano na 2028 r.

Budowa terminalu w dwóch etapach

Powstanie świnoujskiego głębokowodnego terminalu kontenerowego jest elementem rządowego „Programu rozwoju portów morskich do 2030 roku”, przyjętego do realizacji w 2019 r. Planowane przedsięwzięcia mają utrwalić pozycję krajowych portów w basenie Morza Bałtyckiego. Mają one stać się kluczowymi węzłami łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo Wschodniej.

Terminal w Świnoujściu będzie obsługiwać jednocześnie dwa statki (jeden o długości do 400 m, a drugi do 200). Zdolności przeładunkowe wyniosą do 2 mln TEU (równoważnik objętości standardowego kontenera) rocznie, przy czym inwestycja będzie prowadzona w dwóch etapach – w pierwszym osiągnie 1 mln TEU.


Terminal znajdzie się na pirsie w Zatoce Pomorskiej i zostanie sfinansowany przez wybranego w przetargu inwestora. Będzie wyposażony w niskoemisyjny sprzęt przeładunkowy w standardzie „green terminal”. Obsłuży ładunki cywilne i wojskowe. W złożonej ofercie zobowiązano się do działań o wartości co najmniej 5 mln euro na rzecz społeczności Świnoujścia. Obiekt powinien zostać otwarty w 2028 r.

Popyt na przewozy kontenerowe będzie rósł

Terminal ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa i ochrony środowiska oraz przynieść nowe stałe miejsca pracy w regionie. Choć zautomatyzowany, ma stworzyć nawet kilkaset miejsc pracy w porcie morskim.

Wizualizacja terminalu kontenerowego. Źródło: ZMPSiŚ Wizualizacja terminalu kontenerowego. Źródło: ZMPSiŚ

Z badań i analiz rynku niezależnych ekspertów wynika, że terminal w porcie zewnętrznym w Świnoujściu jest potrzebny do obsługi rosnącego popytu na przewozy kontenerowe. Potwierdzają to długoterminowe perspektywy wzrostu i obroty w bałtyckich portach.

Tor wodny i falochron dla portu zewnętrznego

W maju 2023 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa i rozbudowa infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu w latach 2023–2029”. Zgodnie z nią powstają tor wodny do Świnoujścia o głębokości technicznej 17 m, długości 70 km i szerokości 500 m oraz falochron dla nowego portu zewnętrznego. Przez Urząd Morski w Szczecinie zostanie zakupiona pogłębiarka do utrzymania parametrów drogi wodnej.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na wykonawcę i operatora terminalu głębokowodnego (formuła PPP – partnerstwa prywatno-publicznego) ogłoszono pod koniec 2020 r. Wtedy jednak chętnych nie było. Efekty przyniosło kolejne postępowanie z lipca 2021 r.

Przeczytaj także: Port Gdynia – bliżej do budowy portu zewnętrznego

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia