Partnerzy portalu

Port Gdynia – bliżej do budowy portu zewnętrznego

Opublikowano: 30-06-2023 Źródło: ZMPG

Wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną dla planowanego portu zewnętrznego w gdyńskim porcie. Obiekt będzie obsługiwać kontenerowe statki oceaniczne o parametrach Baltmax.


Port Gdynia, terminal kontenerowy. Fot. Mike Mareen Adobe Stock Port Gdynia, terminal kontenerowy. Fot. Mike Mareen Adobe Stock

Budowa portu zewnętrznego umożliwi obsługę kontenerowych statków oceanicznych o parametrach Baltmax o długości do 430 m (w dalszej perspektywie do 490 m), szerokości do 60 metrów (w przyszłości do 70 m) oraz zanurzeniu do 15,5 m. Według planu pierwsze statki powinny zawinąć do portu w Gdyni na przełomie lat 2027 i 2028.

Zaplanowano budowę pirsu, falochronów, przegrodzenie kanału południowego portu, rozbudowę nabrzeża Śląskiego i dostosowanie układu komunikacyjnego. Powstanie sztuczny ląd (przedłużenie mola Węglowego) o powierzchni około 150 ha oraz głębokowodny terminal kontenerowy o rocznej zdolności przeładunkowej 2,5 mln TEU.

Lokalizacja portu zewnętrznego w Gdyni. Źródło: ZMPG Lokalizacja portu zewnętrznego w Gdyni. Źródło: ZMPG

Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) podkreśla, że budowa portu zewnętrznego jest kluczową inwestycją dla dalszego rozwoju w perspektywie 100 lat. Wychodzi naprzeciw trendom gospodarczym i logistycznym. Wybudowana infrastruktura, pomimo głównego jej przeznaczenia dla segmentu kontenerowego, będzie uniwersalna i umożliwi przeładunki również innych ładunków. Jest to spójne z realizowaną strategią Portu Gdynia jako portu uniwersalnego, co umożliwia szybkie reagowanie na zmiany rynkowe poprzez dostosowanie działalności portowej – czytamy w komunikacie.

Kończy się projektowanie budowy portu zewnętrznego. Wkrótce partnerzy prywatni zostaną zaproszeni do składania ofert. W dialogu konkurencyjnym udział biorą cztery podmioty. Wybrany wybuduje obiekt i będzie go eksploatował w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. ZMPG twierdzi, że przedsięwzięcie jest najważniejszą inwestycją w historii Portu Gdynia od jego wybudowania.

Przeczytaj także: Tor wodny Świnoujście–Szczecin: trzy lata robót czerpalnych

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!