• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Trwa zabezpieczanie Sandomierza przed powodzią

Opublikowano: 26-03-2020 Źródło: Wody Polskie
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

W celu ochrony przed skutkami powodzi mieszkańców gmin Sandomierz, Samborzec i Koprzywnica zmodernizowane zostaną odcinki wałów kilku rzek na łącznej długości kilkunastu kilometrów. Prace już trwają, przeprowadzenie wszystkich pochłonie ponad 196 mln zł.


Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Plan obejmuje m.in. rozbudowę wału opaskowego (rozpoczęto już wykonywanie przesłony przeciwfiltracyjnej), zabezpieczającego hutę szkła i jedno z osiedli w Sandomierzu: podwyższony i doszczelniony będzie korpus oraz podłoże istniejącego wału, rozbudowa obejmie też wał przeciwpowodziowy Wisły od połączenia z wałem Koćmierzów do ul. Lwowskiej. Ważnym elementem jest budowa bramy, która będzie chronić port rzeczny przed wodami wezbraniowymi Wisły.


Kolejne zadanie polega m.in. na budowie pompowni Koćmierzów i śluzy grawitacyjnej w Koćmierzowie (w prawym wale Wisły) oraz kanału mającego odprowadzać wodę z Atramentówki. Jak poinformowały Wody Polskie, głównym celem tego zadania jest stworzenie alternatywnego odwodnienia zlewni cieku Atramentówki do Wisły, zwłaszcza w okresach wzmożonego przepływu w Atramentówce bądź zaistnienia okoliczności braku możliwości odprowadzania wód Atramentówki  przez teren huty. W przypadku budowy pompowni Koćmierzów wykonano już przekop wału Wisły, obecnie odbywają się m.in. roboty ziemne, układanie rurociągów czy prace wykończeniowe pompowni i komory zrzutowej rurociągów tłocznych.

Fot. Wody Polskie

Fot. Wody Polskie

Inne z podzadań polega na powstaniu przepompowni wody w miejscowości Szewce, w tym wypadku celem jest odprowadzanie wód do Koprzywianki. Jeśli chodzi o tę rzekę, to np. podłoże prawego wału przygotowywane jest do ułożenia bentomaty, prowadzona jest również przebudowa przepustów wałowych.

Przeczytaj także: Powstanie nowy wał przeciwpowodziowy w Kędzierzynie-Koźlu

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.