• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rekordowo, międzynarodowo i bezwykopowo

XVI Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”


Opublikowano: 20-06-2018 (Aktualizacja: 26-06-2018) Źródło: inzynieria.com

Technologie bezwykopowe zyskują w Polsce coraz większą popularność. Przekonują się do nich zarówno inwestorzy, wpisujący je do dokumentacji przetargowej jako rekomendowane metody realizacji przedsięwzięcia, jak i wykonawcy, którym zależy na rozwoju i zdobywaniu nowych umiejętności oraz doświadczeń. Jak każda branża, rynek bezwykopowy musi jednak stawić czoła wielu wyzwaniom. To m.in. o nich dyskutowali uczestnicy XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”, która w dniach 20–22 czerwca br. odbyła się w podkrakowskich Tomaszowicach.


Paweł Kośmider, Przewodniczący Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2018 Paweł Kośmider, Przewodniczący Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2018

Nowe miejsce, nowa formuła

Inwestorzy, wykonawcy, producenci i dystrybutorzy maszyn, urządzeń, produktów oraz technologii, projektanci, a także przedstawiciele środowisk akademickich (łącznie blisko 350 osób) zgromadziło się w urokliwym Dworze w Tomaszowicach nieopodal Krakowa, by rozmawiać o kondycji i nowych rozwiązaniach dla branży bezwykopowej.

Wybór miejsca nie był przypadkowy – organizator wydarzenia, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., tegoroczną edycję Konferencji przygotował w nowej formule.

Obrady w trakcie XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” Obrady w trakcie XVI Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”

Przed nami bardzo intensywne trzy dni – zapowiedział już podczas uroczystego otwarcia Paweł Kośmider, Przewodniczący Konferencji. Oprócz obrad, które toczyć się będą równolegle w dwóch salach, zaplanowaliśmy liczne wydarzenia towarzyszące. W specjalnej strefie zlokalizowanej na rozległym terenie obok dworu, zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia spotkania, odbywać się będą prezentacje maszyn, urządzeń, produktów i technologii. To w sumie 13 pokazów i siedem godzin „praktyki” – dodał.

Rzeczywiście, program „INŻYNIERII Bezwykopowej” 2018 prezentował się imponująco. Sesje prowadzone równolegle w dwóch salach, 25 wykładów, panele dyskusyjne, warsztaty, kilkanaście pokazów na żywo, trzy pokazy specjalne, ponad 40 stoisk wystawienniczych, a także liczne konkursy i atrakcje – to tylko część wydarzeń, w których mogli wziąć udział goście Konferencji.

HDD i Direct Pipe w centrum zainteresowań

Zanim jednak uczestnicy udali się do strefy pokazów, wysłuchali wykładów i wzięli udział w dyskusjach zaplanowanych w ramach obrad. Wysoka frekwencja nie powinna dziwić – w programie znalazły się prelekcje poświęcone kwestiom, które w ostatnim czasie mają dla uczestników rynku bezwykopowego szczególne znaczenie. To nie tylko problemy związane z planowaniem, projektowaniem, realizacją czy odbiorem prac wykonanych za pomocą metod no-dig, ale także z konkretnymi rozwiązaniami stosowanymi w tym zakresie.

Wśród nich „królowały” dwie technologie: horyzontalne wiercenie kierunkowe (HDD – ang. Horizontal Directional Drilling) oraz Direct Pipe (DP), które – jak mówił podczas swojego wystąpienia Robert Osikowicz (ROE) – należy traktować jako techniki uzupełniające się, ale jednocześnie trzeba pamiętać, iż są metodami odrębnymi. Wybór jednej z nich musi być zaś zawsze poprzedzony analizą nie kilku, a wielu rzetelnie udokumentowanych przypadków rzeczywistych.

Robert Osikowicz, ROE Robert Osikowicz, ROE


Z takimi case studies można było zapoznać się podczas dwudniowych obrad kilkukrotnie. Marcin Firkowski z firmy PPI Chrobok S.A. opowiadał o przewagach technologii DP na przykładzie projektowania przejść bezwykopowych w ramach budowy gazociągu Trans Adriatic Pipeline. Wykonawca rurociągu, którego trasa prowadzić ma z Grecji, przez Albanię i Adriatyk, do Włoch, musiał m.in. pokonać grecką rzekę Aliakmonas. Jak się okazało, pierwotnie w projekcie zaplanowano tam przewierty HDD; po analizie geologicznej eksperci PPI Chrobok zarekomendowali jednak Direct Pipe.


Marcin Firkowski, PPI Chrobok S.A. Marcin Firkowski, PPI Chrobok S.A.

O przekroczeniach bezwykopowych w projektach budowy gazociągów mówił także Roland Kośka. Przedstawiciel spółki Gaz-System S.A. poruszył przy okazji swojego wystąpienia ważną kwestię wymagań zamawiającego względem projektantów i wykonawców prac realizowanych z wykorzystaniem techniki HDD i DP. Dzięki precyzyjnym wytycznym procedura przetargowa oraz sama realizacja projektu odbywa się na jasnych dla wszystkich zasadach.


Roland Kośka, Gaz-System S.A. Roland Kośka, Gaz-System S.A.

Wymagania operatora gazociągów przywołał podczas swojej prezentacji Kamil Kasprzak z firmy ROE, wskazując, iż taka praktyka inwestorska znacząco ułatwia pracę zarówno projektantom, jak i wykonawcom. Dodatkowo usprawnia proces analizy jakości w procesie technologicznym. Znaczenie standardów w pracach bezwykopowych potwierdził też Günter Kruse z LMR Drilling GhmH, który w swoim wystąpieniu przedstawił najnowsze ustalenia Drilling Contractors Association (DCA) dotyczące wytycznych w kontekście prac wiertniczych.

Kamil Kasprzak, ROE Kamil Kasprzak, ROE


Konkretne projekty wykonawcze były jednak „tylko” pretekstem do kolejnych analiz, w ramach których prelegenci omawiali właściwości różnych rozwiązań stosowanych w pracach bezwykopowych. I tak, Dymitr Petrow-Ganew z Herrenknecht AG, w kontekście wybranych międzynarodowych przedsięwzięć firmy, mówił o zastosowaniu pompy strumieniowej w technologiach bezwykopowych (m.in. w odniesieniu do DP i mikrotunelowania); dr Henk M.G. Kruse z Deltares – o przepływie płynu wiertniczego w pracach wykonanych za pomocą horyzontalnego wiercenia kierunkowego; Krzysztof Czudec z HEADS sp. z o.o. – o współczynniku tarcia w otworach wiertniczych HDD; natomiast Radosław Bujak z firmy Nawitel sp. z.o.o. sp.k. przeanalizował siły instalacyjne w projektach HDD na przykładzie przewiertów pod rzekami (np. Wisłą czy Wartą), zbiornikiem Siecień czy lasem we Włocławku.


Dymitr Petrow-Ganew, Herrenknecht AG Dymitr Petrow-Ganew, Herrenknecht AG

Dobór właściwego materiału ma kluczowe znaczenie dla powodzenia realizacji. W trakcie obrad poświęconych bezwykopowej budowie udowodnił to m.in. Adam Bok. Reprezentant firmy Proma sp. z o.o. wyjaśniał, na czym polegają przewagi laminatów szklano-żywicznych do rur, wskazując jednocześnie na przyczepność chemiczną jako gwarancję trwałości izolacji podczas przewiertów i przecisków.

Adam Bok, Proma sp. z o.o. Adam Bok, Proma sp. z o.o.

Uczestnicy – dzięki Arkadiuszowi Kiedzie z Saint-Gobain PAM – mogli także dowiedzieć się, jakie zastosowanie mają w technologiach bezwykopowych rury z żeliwa sferoidalnego.


Arkadiusz Kieda, Saint-Gobain PAM Arkadiusz Kieda, Saint-Gobain PAM

Część wykładowa Konferencji to jednak nie tylko czysta teoria. Przekonali się o tym słuchacze wykładu Dariusza Kosiorowskiego z Amiblu Poland. Prelegent, opowiadając o rurach przeciskowych Top Performance (TP), zaprezentował na „żywym” przykładzie, tj. jednej z rur Amiblu TP, odporność materiału na odkształcenia.

Dariusz Kosiorowski, Amiblu Poland Dariusz Kosiorowski, Amiblu Poland

Rewolucyjne zmiany w branży wod-kan

Doświadczeń wynikających z realizacji nie brakuje także wykonawcom prac renowacyjnych z wykorzystaniem metod bezwykopowych w branży wod-kan, która w ostatnich miesiącach przeszła prawdziwą rewolucję. Wszystko za sprawą nowego prawa wodnego i utworzenia jednostki zarządzającej gospodarką wodną w kraju – Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o., przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o., przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”


Największym wyzwaniem, jakiemu muszą stawić czoła przedsiębiorstwa wod-kan, jest i będzie przez najbliższe lata finansowanie kolejnych inwestycji. Nastąpił absolutny przewrót ze względu na zupełnie inny obieg pieniądza – powiedział dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o. oraz przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Prelegent i jednocześnie moderator dyskusji na ten temat wskazał, że jedną z najważniejszych i najbardziej niepokojących zmian jest pominięcie w rozdzielaniu środków finansowych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).


Potwierdził to przedstawiciel krakowskiej jednostki, Piotr Skrzyniarz, który przyznał, że przez najbliższe miesiące WFOŚiGW w stolicy Małopolski będzie korzystał w dużej mierze ze zgromadzonych oszczędności. Na nowe inwestycje wod-kan środki zebrać będzie trudno, jednak „winę” ponosi tu nie tylko nowe prawo, ale i… smog. Przedsięwzięcia związane z ochroną powietrza są teraz dla rządu absolutnym priorytetem, a to „odbija się”, niestety, na gospodarce wodnej.

Od lewej: dr inż. Tadeusz Rzepecki (IGWP), Piotr Skrzyniarz (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie), Bartosz Łuszczek (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie), Marek Borkowski (Aquanet S.A.) Od lewej: dr inż. Tadeusz Rzepecki (IGWP), Piotr Skrzyniarz (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie), Bartosz Łuszczek (Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie), Marek Borkowski (Aquanet S.A.)


W obliczu nowych wyzwań kluczowa jest więc współpraca. Ważne jest to, że wszyscy możemy się czegoś od siebie nauczyć. Jakie będą tego efekty, dowiemy się w najbliższych miesiącach – powiedział Bartosz Łuszczek z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, odnosząc się do kontaktów przedsiębiorstw wod-kan z Wodami Polskimi. Trzeba będzie uważniej ustalać priorytety. Wszystko okaże się przy okazji kolejnego wniosku taryfowego – dodał Marek Borkowski z Aquanet S.A.


Szczególnie, że inwestycji, o które trzeba będzie się starać, nie zabraknie. Jak mówił dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej (PWr), skala problemu renowacji przewodów będzie coraz większa. To wynik nasycenia rynku w zakresie budowy sieci. Już za kilka lat potrzeby te będą minimalne, pozostanie utrzymanie istniejącej infrastruktury, jej renowacja i naprawy – prognozował badacz.

dr inż. Andrzej Kolonko, Politechnika Wrocławska dr inż. Andrzej Kolonko, Politechnika Wrocławska


Dodatkowym wyzwaniem dla przedsiębiorstw wod-kan jest program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski (przyjęty przez Radę Ministrów RP 14 maja 2002 r.). Zgodnie z wymogami, do 2032 r. wyroby azbestowe mają zostać całkowicie usunięte. W praktyce oznacza to, że wiele firm wodno-kanalizacyjnych, oprócz renowacji wymuszanej upływem czasu, będzie musiało wymienić także rury wykonane z azbestu. Dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej, na przykładzie analizy przedsięwzięć realizowanych przez jedno z takich przedsiębiorstw, wykazał, że może to być około 1,3 km sieci w ciągu roku.

Wybór metody – klucz do udanej renowacji

W toku dyskusji na temat problemów branży wod-kan nie zapomniano jednak o tym, co w procesie renowacyjnym najważniejsze: wyborze metody. Metod bezwykopowej odnowy i/lub wymiany rur jest wiele, dlatego warto określić długofalowo potrzeby infrastruktury, by podjęta decyzja była zarówno efektywna, jak i ekonomicznie opłacalna.

Planowanie rehabilitacji technicznej na poziomie zarządzania przedsiębiorstwem wymaga uwzględnienia szeregu uwarunkowań i określonej strategii postępowania na okres kilku-, a nawet kilkunastoletni. Brak takich założeń może prowadzić do stosowania nietrafionych rozwiązań stwarzających problemy eksploatacyjne i niosących dodatkowe koszty – mówił dr inż. Bogdan Przybyła z PWr, dodając, iż częstym błędem jest stosowanie „sprawdzonych”, ale nieadekwatnych do zastanej sytuacji rozwiązań.


dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska

Dobrym przykładem prawidłowego procesu renowacyjnego była choćby renowacja kolektora w Warszawie, o którym opowiadał podczas obrad Adrian Zdunek z RTi Poland sp. z o.o. Prezentacja każdego etapu odnowy okazała się dobrym pretekstem do wykazania przewag nie tylko technologii rur spiralnie zwijanych, ale i metod bezwykopowych w ogóle. Podobny wniosek wysnuł Michał Andrzejewski z Gamm-Bud sp. z o.o., który wskazywał konkretne przykłady renowacji komór i studni kanalizacyjnych.

Adrian Zdunek, RTi Poland sp. z o.o. Adrian Zdunek, RTi Poland sp. z o.o.

Podczas wykładów przypomniano, iż nieodłączną częścią procesu renowacyjnego są również badania. Ich waga jest nie do przecenienia na etapie oceny jakości wykonywanych prac, o czym mówili dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Karol Skowera i Przemysław Świercz z Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o. oraz dr inż. Tomasz Abel z PWr. W tym kontekście istotne są też badania samych rurociągów, a konkretniej – ich awaryjności. Jak wskazywali w przygotowanym wspólnie referacie dr inż. Bogdan Przybyła i Beata Nienartowicz z PWr, pomaga to przede wszystkim w podjęciu decyzji, czy renowacja musi być przeprowadzona natychmiast, czy stan techniczny rurociągu pozwala z realizacją poczekać.

dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska

Nie ma realizacji bez dobrego projektu

Nie byłoby jednak doświadczeń, a tym bardziej realizacji, gdyby nie kluczowy etap każdej inwestycji, jakim jest projektowanie. Etap – jak się okazuje – nastręczający sporo kłopotów i to zarówno od strony merytorycznej, jak i prawnej. Jak udowadniała Beata Nienartowicz, ich źródło tkwi m.in. w… nauczaniu, a właściwie – niedostatecznej wiedzy przekazywanej studentom kierunków inżynierskich w zakresie metod no-dig. Na ten problem zwróciła także uwagę Anna Danek z poznańskiego Aquanetu, która o współpracy z projektantami opowiadała z perspektywy inwestora.

Projektant, kończący studia na wydziale inżynierii środowiska, o technologiach bezwykopowych wie bardzo niewiele. Dlatego bardzo ważne jest, by, zlecając zadanie, patrzeć nie na uprawnienia, ale na wiedzę i doświadczenie w projektowaniu prac w technologiach bezwykopowych – mówiła Beata Nienartowicz, ostrzegając, że tylko czujność uchroni nas przed błędami.

Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska

A tych jest wciąż sporo. Zdaniem Andrzeja Roszkowskiego (ARC) większość technologii bezwykopowych wiąże się z wyższym ryzykiem skutecznej realizacji, niż ma to miejsce w przypadku technologii tradycyjnych. Fakt, że nie są one dostatecznie znane szerszemu gronu projektantów (ale także inwestorów i wykonawców), sprawia, że prace wykonują oni „po swojemu”. Rolą inwestora jest więc przekazanie projektantowi jak największej ilości informacji na temat przedmiotu zamówienia, ale także wymagań, jakie ma w stosunku do jego pracy. Konieczna jest współpraca wszystkich stron – pomoże ona nie tylko spełnić oczekiwania związane z projektem i rozwiązać potencjalne problemy, ale też uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów.

To ważne, bo jak wskazała w wystąpieniu zamykającym obrady XVI Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” Emilia Topolnicka z Kancelarii SMM Legal, odpowiedzialność za wady projektu bywa trudna do ustalenia. Mimo iż prawo jasno wskazuje reżimy odpowiedzialności projektanta za usterki w dokumentacji projektowej, w praktyce wykonawczej częste są sytuacje niestandardowe, których rozwiązania bywają nieprzewidywalne, bo sądy takie kwestie rozstrzygają bardzo indywidualnie.


Emilia Topolnicka, Kancelaria SMM Legal Emilia Topolnicka, Kancelaria SMM Legal

Zwieńczeniem części teoretycznej Konferencji były warsztaty poświęcone problemom wykonawczym na każdym etapie projektu, które poprowadzili Robert Osikowicz oraz Jacek Piotrowicz (IDS-BUD S.A.). Podczas warsztatów omawiano m.in. kwestie zapisów specyfikacji istotnych warunków zamówienia, procedury przetargowej i planu wykonalności, przeanalizowano poszczególne fazy projektu, wskazano na zagadnienie odbiorów i testów, dyskutowano również o wyzwaniach w fazie wykonawczej.


Jacek Piotrowicz, IDS-BUD S.A. Jacek Piotrowicz, IDS-BUD S.A.

Teoria, praktyka i… atrakcje

Hasło przewodnie „INŻYNIERII Bezwykopowej” 2018, jak każdej konferencji organizowanej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., to Wiedza – Biznes – Atrakcje. Dlatego Organizator wydarzenia zadbał, by uczestnicy spotkania mogli nie tylko pogłębić swoja wiedzęale i nawiązać nowe kontakty biznesowe. Dobrą okazją ku temu były spotkania przedstawicieli branży na stoiskach wewnętrznych i zewnętrznych. Wśród wystawców w Tomaszowicach obecni byli:

Stoiska wewnętrzne Stoiska zewnętrzne
Aquaren sp. z o.o. sp.k. Amiblu Poland
BLEJKAN S.A. Aquaren sp. z o.o. sp.k.
CETCO Poland BBA Pumps PL sp. z o.o.
DTA-Technik sp. z o.o. Biuro Handlowe Ruda sp. z o.o. sp.k.
„Else” Technical And Research Service Co. Ltd. sp. z.o.o. BLEJKAN S.A.
Eutit Polska sp. z o.o. DTA-Technik sp. z o.o.
HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o. „Else” Technical And Research Service Co. Ltd. sp. z.o.o.
HEADS sp. z o.o. Gerodur MPM
HERMES Technologie HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o.
Herrenknecht AG HEADS sp. z o.o.
Polimerbeton.pl Insituform
PPI Chrobok S.A. JL Maskiner w Polsce sp. z o.o.
Proma sp. z o.o. Jumarpol sp.z o.o.
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Abikorp sp. z o.o. MARPLAST sp. z o.o.
RAFNAR sp. z o.o. MC-Bauchemie sp. z o.o.
Retel Anna Świdroń NORMAG BV/ROE/Colli Equipment s.p.a
RTi Poland sp. z o.o. RAFNAR sp. z o.o.
Soleco Pro sp. z o.o. sp.k. Retel Anna Świdroń
Uponor Infra sp. z o.o. STEINZEUG-KERAMO sp. z o.o.
Wavin Polska S.A. Terlan sp. z o.o.
Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. / Quality Studio  


Wyjątkową częścią konferencji był także cykl pokazów na żywo. W ramach 13 prezentacji produkty zaprezentowało 18 firm. Cykl pokazów otworzyła renowacja przewodu w technologii CIPP UV w wykonaniu firmy BLEJKAN S.A.

Pokazy na żywo. Stoisko firmy Blejkan S.A. Fot. Quality Studio Pokazy na żywo. Stoisko firmy Blejkan S.A. Fot. Quality Studio

W programie pierwszego dnia znalazły się również: renowacja rurociągów wody spożywczej z wykorzystaniem rękawa InsituMain nasączonego żywicą Konudur 180 (przygotowana przez Terlan sp. z o.o., MC-Bauchemie sp. z o.o. oraz Insituform), pokaz szczelności łączników na panelach z nowym kolorem linera o wymiarach 1350/1770 mm (AMIBLU), a także rozwiązań firmy I.S.T. w zakresie robót frezujących (RETEL Anna Świdroń), jak również pokaz sprzętu pneumatycznego do eksploatacji sieci kanalizacyjnej firmy Sava (RAFNAR sp. z o.o.).


Zwieńczeniem tej części pokazów było rodeo HDD, w którym wystąpili przedstawiciele Biura Handlowego RUDA/JAMAT Przewierty oraz ŻALA Technologie Bezwykopowe.


Zwycięska drużyna: Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty. Fot. Quality Studio Zwycięska drużyna: Biuro Handlowe RUDA/JAMAT Przewierty. Fot. Quality Studio

Drugiego dnia Konferencji Saint-Gobain PAM zorganizowało pokaz odporności wykorzystywanej przez firmę powłoki ZMU na uderzenia, a „Else” Technical And Research Service Co. Ltd. sp. z o.o. zaprezentowało sprzęt wiodącego producenta telewizyjnej inspekcji kanalizacji firmy IBAK, której jest przedstawicielem. Firma CETCO Poland zaprosiła uczestników do laboratorium polowego do zadań specjalnych, RETEL Anna Świdroń na pokaz innowacyjnych rozwiązań w zakresie zasilania zabudowy pojazdów specjalistycznych, a Hercu Pneumatic – urządzeń przeciskowych „kret” o średnicy 135 mm ze stałą i ruchomą głowicą. Goście Konferencji mogli także zobaczyć rury polietynowe z płaszczem PP, które zaprezentowała firma Gerodur MPM, a także wiertnice kierunkowe JT20XP i JT10, które pokazała firma JL Maskiner.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z XVI KONFERENCJI INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA

Oprócz pokazów na żywo, które zgromadziły liczne grono zainteresowanych nowinkami technologicznymi, ogromną popularnością cieszyły się pokazy specjalne. Zaprezentowano superszybki samochód Tesla X P100D (sponsorem atrakcji była firma Herrenknecht AG) oraz czołg T-55 (sponsor: Aquaren sp. z o.o. sp.k.), którymi uczestnicy mogli się również przejechać, a gość specjalny firmy HABA- Beton Johann Bartlechner sp. z o.o. – mistrz Polski w trialu motocyklowym Przemysław Kaczmarczyk – pokonał niestandardowy tor przeszkód ułożony m.in. z rur. tego producenta.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z POKAZÓW NA ŻYWO

Przez całe trzy dni na uczestników czekały także konkursy i atrakcje zorganizowane na stoiskach wystawienniczych. Sponsorzy wydarzenia zaprosili gości m.in. do gry w ruletkę, rzutki czy piłkarzyki. Nagrody w konkursach rozdane zostały podczas uroczystej gali.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z KONFERENCYJNEJ WYSTAWY

Wtedy też wręczono nagrody TYTAN oraz Tytanowe Laury Inwestora. TYTANY rozdane zostały w pięciu kategoriach: Projekt roku – nowa instalacja, Projekt roku – renowacja, Mały projekt bezwykopowy, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych oraz Produkt roku. Jednocześnie dwie firmy otrzymały TYTANY specjalne – WUPRINŻ S.A. z okazji jubileuszu 50-lecia powstania przedsiębiorstwa oraz za wkład w rozwój technologii bezwykopowych, a także Uponor Infra sp. z o.o. w 25. rocznicę działalności i również za wkład w rozwój technologii bezwykopowych.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z ROZDANIA NAGRÓD TYTAN 2018

Laureaci nagrody TYTAN 2018, Tytanowych Laurów Inwestora oraz wyróżnieni Laureaci nagrody TYTAN 2018, Tytanowych Laurów Inwestora oraz wyróżnieni


Po uroczystej kolacji goście bawili się przy dźwiękach muzyki. Atrakcją specjalną był pokaz artystyczny, łączący elementy sztuki cyrkowej, iluzji z wykorzystaniem laserów oraz multimediów.

ZOBACZ WIDEORELACJĘ Z KONFERENCJI „INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA”

W Tomaszowicach odbyło się również kolejne spotkanie Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (PSTB). Paweł Kośmider, prezes organizacji, podsumował ostatnie działania i zapowiedział kolejne. Zainteresowani członkostwem w PSTB mogli podpisać deklaracje i wziąć udział w dyskusji m.in. na temat współpracy z innymi organizacjami w zakresie promowania technologii bezwykopowych.

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. dziękuje Patronom, Sponsorom, Prelegentom oraz Uczestnikom za aktywny udział w Konferencji i już teraz zaprasza na kolejne spotkanie. XVII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” odbędzie się w dniach 11–13 czerwca 2019 r. Do zobaczenia!

Przeczytaj relację z ubiegłorocznej konferencji „INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA”: Czym żyje branża bezwykopowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!