O infrastrukturze podziemnej i naziemnej, smogu i zmianach klimatycznych – w ubiegłym roku przeprowadziliśmy wiele ciekawych rozmów ze specjalistami w swoich branżach. Zapraszamy do lektury!
O budowie kolejnych linii metra w stolicy oraz rozbudowie tras tramwajowych i kolejowych rozmawialiśmy z Renatą Kaznowską, wiceprezydent Warszawy, która kieruje biurami m.in. Infrastruktury, Mobilności i Transportu.
O transporcie i jego rodzajach w Krakowie, o realizowanych i planowanych inwestycjach infrastrukturalnych oraz o szansach na zlikwidowanie korków w mieście opowiedział nam Tadeusz Trzmiel, ówczesny I zastępca prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury.
Z Łukaszem Mielczarkiem, kierownikiem ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland, rozmawialiśmy niejako w przededniu inauguracji nowego projektu związanego z budową kolei próżniowej o nazwie Hyperloop, w Polsce.
Piechur może iść w tempie 4-5 km na godzinę, a z obciążeniem jeszcze wolniej. Wóz konny, relatywnie rzecz biorąc, porusza się niewiele szybciej, a kolej, osiągająca na początku te kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, wywoływała pytanie: „I po co tak prędko?" – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr Dawid Keller, kierownik Działu Historii w Muzeum Śląskim w Katowicach.
O tym, jak powstają autostrady w Polsce i w Europie dyskutowaliśmy z Jarosławem Wielopolskim, prezesem zarządu i dyrektorem zarządzającym spółki Multiconsult Polska sp. z o.o.
Zmiany klimatu najbardziej odczują miasta, w których budownictwo rozwija się kosztem zieleni, wentylacji miasta i poprawy stosunków wilgotnościowych w lecie – powiedzieli nam eksperci Instytutu Ochrony Środowiska–Państwowego Instytutu Badawczego: prof. dr hab. Maciej Sadowski, klimatolog, oraz Małgorzata Hajto, współtwórczyni metody opracowania planu adaptacji.
O smogu: jego źródłach i konsekwencjach, o rozwiązaniach prawnych i ekonomicznych, rozmawialiśmy z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
O rozmowę nt. odnawialnych źródeł energii (OZE) w gminach, które mogą być sposobem na realną walkę ze smogiem, poprosiliśmy dr. inż. Tomasza Fiszera z firmy Trade-Off Pure Energy.
Zmiany klimatu, intensywna urbanizacja powodująca utratę naturalnej retencji... stan gotowości i odpowiedzi na te wszystkie wyzwania jest różny w różnych regionach, a problemy kumulują się w miastach – powiedziała w rozmowie z naszym serwisem Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP).
Systemy IT pomagają właścicielom–zarządcom w ograniczaniu kosztów i usprawnianiu świadczonych usług. W jaki sposób klienci mogą to ocenić? Czy zauważą, że podczas zjawiska burzowego ulica nie została zalana? Czy zauważą, że rura wodna nie pękła, ponieważ była odpowiednio konserwowana i została wymieniona, zanim stała się źródłem problemów? Na te i inne pytania odpowiedział nam Bob Mankowski, wiceprezes firmy Bentley Systems.
Pięcioro naukowców Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego chce opracować ulepszoną technologię, dzięki której z pościekowych odpadów będzie możliwa np. produkcja energii elektrycznej czy cieplnej. Wszystko to w ramach międzynarodowego, zaplanowanego na trzy lata, projektu „STEP – sludge technological, ecological progress” (pol. osad technologiczny, postęp ekologiczny). O projekcie rozmawialiśmy z dr. hab. inż. Marcinem Hołubem, prof. nadzw. ZUT, kierownikiem lidera konsorcjum.
O rynku bezwykopowym w Wielkiej Brytanii, o sektorach budownictwa najbardziej wymagających technologii bezwykopowych oraz o wsparciu branży na Wyspach opowiedział nam Matthew Izzard, prezes United Kingdom Society for Trenchless Technology (UKSTT).
O tym, jaka jest kondycja infrastruktury podziemnej, o branży bezwykopowej i nowych technologiach rozmawialiśmy z Dennisem Wierzbickim, prezesem firmy Ditch Witch®.
O realizacji nawet najtrudniejszych kontraktów rozmawialiśmy z Markiem Gromadą, wiceprezesem BLEJKAN S.A. Co decyduje o sukcesie firmy? Najważniejsza jest kadra – podkreślił Marek Gromada. Posiadając tak zaawansowaną w różnych technologiach kadrę, już od kilkunastu lat, mamy spore doświadczenie i potrafimy poradzić sobie z najróżniejszymi sytuacjami, z którymi spotykamy się na placu budowy.
O tym, jak powstało PSG i jakie ma zadania, o wytycznych w zakresie oceny zgodności wyrobów geosyntetycznych oraz o sytuacji polskiego rynku geosyntetyków dyskutowaliśmy z Jakubem Brykiem, prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego.
Przeczytaj także: Najlepsze rankingi na portalu inzynieria.com w 2018 roku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.