Partnerzy portalu

PKP PLK inwestują w mosty kolejowe

Tylko w tym roku prace zaplanowano na 168 przeprawach


Opublikowano: 10-04-2019 Źródło: PKP PLK
Autor Paulina Wójtowicz
Paulina Wójtowicz
inzynieria.com

Usprawnienie podróży i przewozu towarów – to cel działań PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) w obrębie mostów kolejowych. Tylko na ten rok zaplanowano prace na 168 przeprawach w całym kraju. Część z nich to zupełnie nowe mosty, pozostałe zostaną gruntownie wyremontowane.


Most kolejowy nad Wieprzem. Fot. PKP PLK Most kolejowy nad Wieprzem. Fot. PKP PLK

Wśród największych inwestycji, obecnie realizowanych przez kolejową spółkę, jest budowa trzech mostów kolejowych przez Wisłę w Krakowie. Zadanie to realizowane jest w ramach większego projektu – modernizacji linii Kraków–Rudzice. Na tę chwilę zaawansowane prace prowadzone są w obrębie budowy pierwszego z nich. Na placu budowy montowane są już główne elementy konstrukcji, wkrótce prace odbywać się będą tuż nad nurtem rzeki. Dwa łuki przeprawy są już na miejscu, w sumie będą się składać z 42 części o łącznej wadze około 940 ton.

Spore przedsięwzięcie realizowane jest też na trasie Rail Baltica. Otwarto już nową, 300-metrową przeprawę przez Bug, pomiędzy Sadownem a Czyżewem. Tuż obok trwa demontaż przęseł drugiego obiektu, w miejsce którego powstanie bliźniaczy most dla drugiego toru. Na obie konstrukcje składać się będzie m.in. pięć 60-metrowych łukowych przęseł.


Most nad Bugiem. Fot. PKP PLK

Most nad Bugiem. Fot. PKP PLK

W Dęblinie, nad Wieprzem, gotowe są już konstrukcje dwóch przepraw – każda z nich będzie miała 170 m długości i 22 m szerokości. Jeden z obiektów obsługuje przewozy towarowe, drugi zostanie oddany do użytku wraz z jednym torem na odcinku Dęblin–Lublin. Przebudowa mostów, realizowana w ramach modernizacji linii kolejowej Warszawa–Lublin, kosztuje w sumie 21 mln zł. Z kolei na trasie ze stolicy do Radomia przebudowywany jest most w Warce. Nad Pilicą montowane są właśnie podpory tymczasowej przeprawy – powstanie tu nowa, trzyprzęsłowa konstrukcja kratownicowa.

Jeśli mowa o Warszawie, to także w samej stolicy prowadzone są prace remontowe w obrębie jednej z przepraw kolejowych. Mowa o słynnym Moście Gdańskim, który jest dostosowywany do przejazdów cięższych i szybszych składów (zarówno pasażerskich, jak i towarowych). Nad Wisłą zdemontowano już stare przęsła (było ich dziewięć), w ich miejsce montowane są nowe. Wkrótce na filarach osadzane będą pierwsze przęsła.


Nowy most kolejowy w Krakowie. Fot. PKP PLK

Nowy most kolejowy w Krakowie. Fot. PKP PLK

Ciekawe inwestycje realizowane są też na Śląsku oraz na pograniczu Lubelszczyzny i Podkarpacia. W pierwszym regionie modernizowany jest m.in. most nad Kanałem Kędzierzyńskim. Na jednej z najważniejszych tras towarowych na Górnym Śląsku (ze stacji Toszek Północ do Starego Koźla) demontowana jest stara konstrukcja przeprawy. Następnie powstaną tu nowe podpory, a na nie wsunięta zostanie nowa stalowa konstrukcja. Prace warte są 7 mln zł.

Z kolei w ciągu linii kolejowej Lublin–Stalowa Wola Rozwadów remontowany będzie most nad Sanem. W Kępie Rzeczyckiej wzmocnione zostaną konstrukcja z kratownic oraz podpory obiektu. Roboty rozpoczną się jeszcze w kwietniu br.

Jak podaje spółka kolejowa, PKP PLK na eksploatowanych liniach zarządzają 3 326 mostami o łącznej długości 133,5 km. W ub.r. prace budowlane i remontowe przeprowadzono na 100 przeprawach. Inwestycje realizowane są zgodnie z harmonogramem Krajowego Programu Kolejowego.

Przeczytaj także: Remont ponad 80-letniego mostu w Płocku

Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe