W Krakowie budowane są trzy równoległe do siebie mosty kolejowe, jeden, szerszy, na środku, a dwa węższe po bokach. Nowa kładka pieszo-rowerowa powstać ma przy zachodnim moście, od strony mostu drogowego Powstańców Śląskich. Jeśli dojdzie do jej budowy, półkilometrowa przeprawa połączy Grzegórzki z Zabłociem, zapewniając jednocześnie wygodne dojście na przystanek Kraków Zabłocie. Przy wejściach na obiekt zamontowane zostaną windy, z myślą o rowerzystach powstaną najazdy przy nasypach kolejowych. Budowę kładki sfinansować ma strona samorządowa. Aby zamierzenia doszły do skutku, Rada Miasta musi jeszcze przegłosować zmianę budżetu Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zgodnie z planami, obiekt do użytku oddany zostanie do końca 2021 r.


Bezpieczeństwo i wygoda pasażerów korzystających z transportu kolejowego są dla nas najważniejsze. Podczas planowania i realizacji inwestycji kolejowych stale pamiętamy także o tym, aby poprawiały one komfort życia mieszkańców. Budowa kładki pieszo-rowerowej przy moście kolejowym w Krakowie jest przykładem na to, że duże inwestycje na kolei łączą nie tylko regiony, ale także przyczyniają się do poprawy komunikacji w miastach. To kolejny krok na drodze do celu, którym jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Nowe mosty kolejowe to elementy modernizacji krakowskiej linii średnicowej: przebudowanych zostanie 20 km torów, powstaną też estakady, wiadukty i przystanki. Po zakończeniu robót pociągi pojadą z prędkością 160 km/godz., w centrum Krakowa – 100 km/godz.

Zobacz także: Nocny montaż przęsła kładki w Krakowie