• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Te mosty łączą kraje i kontynenty

Opublikowano: 04-02-2018 Źródło: inzynieria.com

Obiekty mostowe służą nam na co dzień – pozwalają na szybszą podróż i pokonywanie przeszkód, których nie potrafilibyśmy samodzielnie przebyć. Niektóre z nich umożliwiają też pokonywanie innych granic – tych między krajami a nawet kontynentami.


Mosty, które łączą kraje i kontynenty. Fot. Billy Stock/Shutterstock.com
Mosty, które łączą kraje i kontynenty. Fot. Billy Stock/Shutterstock.com

Most nad Sundem

Most nad Sundem. Fot. Max Topchii/Shutterstock.com Most nad Sundem. Fot. Max Topchii/Shutterstock.com

Øresundsbron to drogowo-kolejowa przeprawa nad cieśniną Øresund, a jednocześnie transgraniczne połączenie pomiędzy Szwecją (metropolia Malmö) a Danią (metropolia kopenhaska). Długość mostu – 7,8 km – czyni go najdłuższym mostem kolejowo-drogowym w Europie. Oddano go do użytku w 2000 r.

Ambassador Bridge

Ambassador Bridge. Fot. Darlene Munro/Shutterstock.com Ambassador Bridge. Fot. Darlene Munro/Shutterstock.com

Jeden z wielu mostów pomiędzy USA a Kanadą (fr. Pont Ambassadeur). Łączy Detroit (Michigan, USA) z Windsor (Ontario, Kanada) i jest najprawdopodobniej przeprawą o największym natężeniu ruchu pomiędzy tymi krajami. Dzięki niej odbywa się ponad 25% transportu handlowego. Jego długość to 2,3 km.

Rainbow Bridge

Rainbow Bridge. Fot. Mayskyphoto/Shutterstock.com Rainbow Bridge. Fot. Mayskyphoto/Shutterstock.com

Kolejne połączenie pomiędzy USA i Kanadą, tym razem zlokalizowane nad Niagarą. Rainbow Bridge ma długość zaledwie 0,44 km, otwarto go w 1941 r., aby połączyć dwa miasta Niagara Falls: amerykańskie i kanadyjskie. Jego nazwa pochodzi od zjawiska tęczy (ang. rainbow), które często można zauważyć, obserwując wodospad Niagara, również widoczny z mostu.

Victoria Falls Bridge

Victoria Falls Bridge. Fot e2dan/Shutterstock.com Victoria Falls Bridge. Fot e2dan/Shutterstock.com

Niedaleko innych wodospadów, tym razem afrykańskich Wodospadów Wiktorii (na rzece Zambezi), znajduje się Victoria Falls Bridge. Most drogowo-kolejowo-pieszy, zbudowany na początku XX w. Łączy Victoria Falls w Zimbabwe i Livingstone w Zambii. Całkowita długość mostu to 0,2 km (najdłuższe przęsło ma 156,5 m). Wysokość nad lustrem wody wynosi 128 m.

Most Nowej Europy

Most Nowej Europy. Fot. naskopi/Shutterstock.com Most Nowej Europy. Fot. naskopi/Shutterstock.com

Most Nowej Europy, zwany także mostem Widyń–Calafat, rozciąga się nad Dunajem i łączy Widyń (Bułgaria) oraz Calafat (Rumunia). To przeprawa drogowo-kolejowa o długości 1,9 km. Budowano ją przez sześć lat (2007–2013). Jest drugim mostem łączącym te dwa kraje. 

Most Przyjaźni 

Most Przyjaźni. Fot. Явор Мичев/Wikimedia Commons Most Przyjaźni. Fot. Явор Мичев/Wikimedia Commons

Inaczej most Giurgiu–Ruse. Pierwszy most drogowo-kolejowy most przez Dunaj na granicy rumuńsko-bułgarskiej, łączący miasta Giurgiu (Rumunia) i Ruse (Bułgaria). Mostem biegną trasy europejskie E70 i E85. Linia kolejowa prowadząca przez most prowadzi do stolicy Rumunii (Bukareszt), a po stronie bułgarskiej – do Wielkiego Tyrnowa i do Warny. Przeprawa ma konstrukcję kratownicową, a jej długość to 2,8 km. Most został oddany do użytku w 1954 r.

Most Trzech Krajów

Most Trzech Krajów. Fot. Wladyslaw/Wikimedia Commons Most Trzech Krajów. Fot. Wladyslaw/Wikimedia Commons

Most Trzech Krajów, czyli Passerelle des Trois Pays (fr.) tudzież Dreiländerbrücke (niem.), znajduje się niedaleko granicy francusko-niemiecko-szwajcarskiej i choć bezpośrednio łączy tylko Francję i Niemcy, można uznać go za przeprawę umożliwiającą dotarcie do trzech różnych państw. Jego szerokość to 0,25 km, a zbudowany został nad Renem. Skorzystać z niego mogą tylko rowerzyści i piesi.


Most staromiejski Zgorzelec-Görlitz

Fot. Facebook/Most staromiejski Zgorzelec-Görlitz Fot. Facebook/Most staromiejski Zgorzelec-Görlitz

Od ponad 13 lat brzegi Nysy Łużyckiej spina prawie 80-metrowy most belkowy pomiędzy polskim Zgorzelcem a niemieckim Görlitz. Otwarcie przeprawy miało miejsce 20 października 2004 r.

Most Przyjaźni (Afganistan–Tadżykistan)

Most Kalaikhum–Nusay. Fot. Khwahan/Wikimedia Commons Most Kalaikhum–Nusay. Fot. Khwahan/Wikimedia Commons

Ten "most przyjaźni", jeden z kilku łączących Tadżykistan z Afganistanem, oddano do użytku w 2007 r. Jest prawdopodobnie najdłuższą transgraniczną przeprawą pomiędzy tymi krajami, ma 0,67 km. Został zbudowany nad rzeką Pandż.

Most bez powrotu

Most bez powrotu. Fot. Amy Nichole Harris/Shutterstock.com Most bez powrotu. Fot. Amy Nichole Harris/Shutterstock.com

Mostem bez powrotu (ang. Bridge of No Return) nazwano połączenie pomiędzy granicami Północnej i Południowej Korei. Usytuowany jest w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej. Wykorzystywany był jako miejsce wymiany więźniów: po raz ostatni w ten sposób użyto go w 1968 r. Ostatecznie wyłączono go z użytku w 1976 r., jednak w bliskiej odległości od niego jest wiele posterunków wojskowych.

Second Severn Crossing

Second Severn Crossing. Fot. Billy Stock/Shutterstock.com Second Severn Crossing. Fot. Billy Stock/Shutterstock.com

Second Severn Crossing łączy miasta Aust (Anglia) z Bulwark (Walia). Choć Anglia i Walia współtworzą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, warto wspomnieć o ponad 5-kilometrowym moście nad najdłuższą brytyjską rzeką: Severn ma 354 km długości.

Trzy mosty, które połączyły kontynenty

Bosphorus Bridge. Most męczenników 15 lipca. Fot. Koray Akar/Shutterstock.com Bosphorus Bridge. Most męczenników 15 lipca. Fot. Koray Akar/Shutterstock.com

Te trzy przeprawy to mosty nad cieśniną Bosfor. Bosphorus Bridge to pierwszy most, który przekroczył tę geograficzną granicę Europy i Azji. Zbudowany został w 1973 r., a jego długość to 1,56 km. W 2016 r. zyskał imię Męczenników 15. Lipca; tak uhonorowano obywateli, którzy zginęli, dając odpór wojsku w czasie zamachu stanu. 

Most Mehmeda II Zdobywcy. Fot. Resul Muslu/Shutterstock.com Most Mehmeda II Zdobywcy. Fot. Resul Muslu/Shutterstock.com

Most Mehmeda II Zdobywcy ma długość 1510 m i w momencie oddania go do użytku w 1988 r. był najdłuższym mostem podwieszanym na świecie. Łączy Hisarüstü (strona europejska) i Kavacık (strona azjatycka).

 Most Selima I Groźnego. Fot. Resul Muslu/Shutterstock.com Most Selima I Groźnego. Fot. Resul Muslu/Shutterstock.com

Most Selima I Groźnego, inaczej Trzeci Most Nad Bosforem, to drogowo-kolejowa przeprawa znajdująca się w odległości około 5 km od pierwszego z mostów przez tę cieśninę, niedaleko Morza Czarnego. Łączy Garipçe (Europa) i Poyrazköy (Azja). Oddano ją do użytku w 2016 r. To jeden z najszerszych na świecie mostów podwieszanych: ma 58,4 m szerokości. Jego długość wynosi 2,16 km.

Mosty połączą kolejne kraje

We Włoszech już ponad 10 lat temu pojawił się pomysł budowy mostu przez Cieśninę Mesyńską, łączącego Sycylię z kontynentalnymi Włochami. Przeprawa miałaby mieć około 3 km długości, a koszt jej budowy oszacowano na ponad 6 mld EUR. Dwukrotnie próbowano zrealizować ten projekt, jednak za każdym razem jego koszt okazywał się zbyt wysoki. 

W Europie nie brakuje ciekawych projektów. Jednym z nich jest budowa mostu przez kanał La Manche. Jak podają dzienniki "The Times" i "The Telegraph", francuski prezydent, Emmanuel Macron, miał powiedzieć: zgoda, zróbmy to!, gdy szef brytyjskiej dyplomacji przekonywał, że to "kuriozalne", iż oba kraje połączone są jedynie torami kolejowymi obsługującymi połączenie Eurostar.


Bardziej prawdopodobne jednak jest powstanie mostu pomiędzy Szkocją a Irlandią Północną. Demokratyczna Partia Unionistyczna (DPU) Irlandii Północnej poparła już ten projekt.


Bardziej śmiałym projektem jest planowany most im. króla Salmana bin Abdulaziza. Przeprawa przez cieśninę Tiran (pomiędzy Egiptem a Arabią Saudyjską) ma osiągnąć około 15 km długości. Koszt tej inwestycji wyceniono na 4 mld USD. Ma ją sfinansować Arabia Saudyjska. 

Nie ustają też próby połączenia Ameryki Północnej i Azji: przez cieśninę Beringa chciano m.in przerzucić most; na razie możliwość takiej podróży lądowej pomiędzy Alaską a Syberią pozostaje w sferze planów.

Wplanach jest też budowa mostu granicznego w rejonie Kostrzyna nad Odrą, łączącego Polskę i Niemcy.


Tymczasem bardzo realne jest połączenie Słowacji i Węgier. W październiku 2017 r. premierzy obu krajów zainaugurowali budowę przeprawy nad Dunajem o długości 0,6 km. 

Wizualizacja mostu nad Dunajem łączącego Słowację i Węgry. Źródło: ahojkomarno.sk Wizualizacja mostu nad Dunajem łączącego Słowację i Węgry. Źródło: ahojkomarno.sk


Przeczytaj także: Wybudują 10-kilometrowy most nad Morzem Arabskim

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!