Kładka pieszo-rowerowa połączy w Krakowie Kazimierz z Ludwinowem przez Wisłę. Wydano już pozwolenie na jej budowę. Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) w nadchodzących miesiącach ogłosi przetarg na roboty budowlane.
Fot. Wizualizacja: Biuro Projektów Lewicki Łatak
- Kładka ma usprawnić ruch pieszych i rowerzystów między dwoma obszarami miasta
- Budowa ma trwać około 27 miesięcy od dnia podpisania umowy
- Koszt inwestycji oszacowano na 70 mln zł
Przeprawa z dofinansowaniem
Dzięki dotacji szanse na budowę kładki dla pieszych i rowerzystów pomiędzy dzielnicami Ludwinów i Kazimierz rosną. Jednak dopiero za około dwa tygodnie pozwolenie na budowę stanie się ostateczne.
Pozwolenie na budowę, a także dofinansowanie rządowe otwiera nam drogę do przygotowania przetargu na roboty budowlane. Chcemy go ogłosić w ciągu najbliższych miesięcy – zapowiada Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM. Sama realizacja inwestycji miałaby potrwać mniej więcej 27 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą.
Koszt budowy przeprawy przez Wisłę oszacowano na 70 mln zł. Jakie będą faktyczne, okaże się po otwarciu ofert przetargowych. Rządowe dofinansowanie wynosie 65 mln zł.
Oryginalna konstrukcja
Kładka pieszo-rowerowa nad Wisłą ma połączyć Bulwar Inflancki pomiędzy ulicami Skawińską a Wietora po stronie Kazimierza, z Bulwarem Wołyńskim w pobliżu ul. Ludwinowskiej. Przeprawa ma zapewnić dogodne połączenie dla pieszych i rowerzystów z pominięciem istniejących mostów drogowych. Obiekt zaprojektowany według koncepcji Biura Projektów Lewicki Łatak będzie złożony z trzech połączonych ze sobą konstrukcji, tworzonych przez dwa stalowe łuki o zmiennej sztywności zamocowane w masywnych żelbetowych podporach (przyczółkach) i środkowego pomostu widokowego. Rozpiętość łuków ma wynieść prawie 130 m. Całkowita szerokość pomostów to 13,6 m, a wysokość mierzona w najwyższym punkcie – 15,8 m – czytamy w komunikacie.
Kładka ważna dla rowerzystów
Według władz miasta most będzie ważnym połączeniem szczególnie dla rowerzystów. Usprawni podróże i skróci czas dojazdu pomiędzy obszarami miasta zlokalizowanymi po przeciwnych stronach rzeki. Ma się to przyczynić do lepszego rozkładu ruchu miejskiego, a nadwiślańskie obszary po obu stronach rzeki mają stać się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców.
Przeczytaj także: Sky Bridge 721 oddany do użytku. Rekordowa budowa w Czechach
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.