Partnerzy portalu

Kraków – otwarto most i drugi tor linii średnicowej

Opublikowano: 13-06-2022 Źródło: PKP PLK

Od 12 czerwca pociągi na odcinku Kraków Główny–Kraków Płaszów jeżdżą po dwóch torach. Trasę z nowym mostem do użytkowania oddały PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) w ramach modernizacji linii średnicowej. Po zakończeniu prac szlak będzie czterotorowy.


Nowe mosty kolejowe nad Wisłą. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Nowe mosty kolejowe nad Wisłą. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Tor poprowadzono zmodernizowanymi wiaduktami na ulicami Lubicz, Kopernika, Grzegórzecką, Miodową, Dekerta, Powstańców Wielkopolskich, estakadami i drugim mostem, który zastąpił poprzednią przeprawę.

Testy obciążeniowe mostu przez Wisłę. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Testy obciążeniowe mostu przez Wisłę. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Więcej pociągów na linii średnicowej

Oddanie drugiej przeprawy do eksploatacji było warunkiem koniecznym do uruchomienia większej liczby połączeń na trasach między Krakowem a Skawiną i Wieliczką. Dwutorowy szlak oznacza też więcej pociągów dalekobieżnych odjeżdżających ze stacji Kraków Główny.

Estakada linii średnicowej w Krakowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Estakada linii średnicowej w Krakowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

W zaawansowanej fazie jest też budowa trzeciej przeprawy nad Wisłą, na której, obok torów, znajdzie się trasa pieszo-rowerowa. Prace w mieście zakończą się w 2023 r. Pojawi się kolejny przystanek w centrum miasta, pociągi będą kursować czterema torami z prędkością do 100 km/godz.

Stacja Kraków Płaszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Stacja Kraków Płaszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Wzrośnie przepustowość na połączeniach międzynarodowych

Zewnętrze tory boczne będą obsługiwać ruch aglomeracyjny i regionalny, natomiast środkowe połączenia dalekobieżne i międzynarodowe. Trwa też modernizacja szlaku Katowice–Kraków. Oba przedsięwzięcia prowadzone są na linii E30 należącej do sieci bazowej TEN-T. Ich zakończenie ma przyczynić się do usprawnienia ruchu transeuropejskiego w międzynarodowym korytarzu Bałtyk-Adriatyk. Zwiększenie przepustowości będzie też miało znaczenie dla przejazdów kolejowych między Unią Europejską a Ukrainą.

Wiadukt kolejowy nad ul. Powstańców Wielkopolskich. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK Wiadukt kolejowy nad ul. Powstańców Wielkopolskich. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” o wartości ponad 1,2 mld zł to największa inwestycja kolejowa w mieście. Jest współfinansowana ze środków unijnych, z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK


Przeczytaj także: Warszawa Zachodnia – powstają kilkusetmetrowe wiadukty kolejowe

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.