Od 12 czerwca pociągi na odcinku Kraków Główny–Kraków Płaszów jeżdżą po dwóch torach. Trasę z nowym mostem do użytkowania oddały PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) w ramach modernizacji linii średnicowej. Po zakończeniu prac szlak będzie czterotorowy.
Nowe mosty kolejowe nad Wisłą. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Tor poprowadzono zmodernizowanymi wiaduktami na ulicami Lubicz, Kopernika, Grzegórzecką, Miodową, Dekerta, Powstańców Wielkopolskich, estakadami i drugim mostem, który zastąpił poprzednią przeprawę.
Testy obciążeniowe mostu przez Wisłę. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Więcej pociągów na linii średnicowej
Oddanie drugiej przeprawy do eksploatacji było warunkiem koniecznym do uruchomienia większej liczby połączeń na trasach między Krakowem a Skawiną i Wieliczką. Dwutorowy szlak oznacza też więcej pociągów dalekobieżnych odjeżdżających ze stacji Kraków Główny.
Estakada linii średnicowej w Krakowie. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
W zaawansowanej fazie jest też budowa trzeciej przeprawy nad Wisłą, na której, obok torów, znajdzie się trasa pieszo-rowerowa. Prace w mieście zakończą się w 2023 r. Pojawi się kolejny przystanek w centrum miasta, pociągi będą kursować czterema torami z prędkością do 100 km/godz.
Stacja Kraków Płaszów. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Wzrośnie przepustowość na połączeniach międzynarodowych
Zewnętrze tory boczne będą obsługiwać ruch aglomeracyjny i regionalny, natomiast środkowe połączenia dalekobieżne i międzynarodowe. Trwa też modernizacja szlaku Katowice–Kraków. Oba przedsięwzięcia prowadzone są na linii E30 należącej do sieci bazowej TEN-T. Ich zakończenie ma przyczynić się do usprawnienia ruchu transeuropejskiego w międzynarodowym korytarzu Bałtyk-Adriatyk. Zwiększenie przepustowości będzie też miało znaczenie dla przejazdów kolejowych między Unią Europejską a Ukrainą.
Wiadukt kolejowy nad ul. Powstańców Wielkopolskich. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” o wartości ponad 1,2 mld zł to największa inwestycja kolejowa w mieście. Jest współfinansowana ze środków unijnych, z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Wiadukt kolejowy nad ul. Grzegórzecką. Fot. Piotr Hamarnik/PKP PLK
Przeczytaj także: Warszawa Zachodnia – powstają kilkusetmetrowe wiadukty kolejowe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.