• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S7-zakopianka: pierwszy przejazd tunelem [zdjęcia, wideo]

Opublikowano: 18-01-2021 Źródło: inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Od 150 lat jednym z ulubionych miejsc turystycznych wyjazdów Polaków jest Zakopane. Tak wtedy, jak i dziś, żeby dojechać tam od strony Krakowa, trzeba pokonać trasę przez Chabówkę i Nowy Targ. Zanim poprowadzono linię kolejową do Chabówki (1884 r.), a potem dalej do Zakopanego (1899 r.), wykorzystywano do tego wozy konne, a podróż trwała dwa dni. Obecnie, w zależności od sytuacji na drodze, przejazd z Krakowa do Zakopanego zajmuje 2–3 godz. Podróż jeszcze się skróci – do końca tego roku oddany do użytku ma być tunel pod Małym Luboniem. W poniedziałek(18 stycznia 2021 r.) odbył się pierwszy przejazd tym obiektem. Wydarzenie zorganizowane było dla mediów.


Budowa tunelu na zakopiance. Fot. GDDKiA Budowa tunelu na zakopiance. Fot. GDDKiA
  • Tunel na zakopiance budowany jest od trzech lat
  • Obiekt na S7 będzie składać się z dwóch nitek
  • Był drążony w oparciu o prawo górnicze

Tunel pod Małym Luboniem budowany jest w ramach odcinka Naprawa–Skomielna Biała drogi ekspresowej S7, która na górskim fragmencie w Małopolsce nazywana jest zakopianką. Obie nitki są już wydrążone (roboty rozpoczęto w marcu 2017 r. w Naprawie). W październiku 2019 r. doszło do przebicia na prawej, a w kwietniu 2020 r. na lewej nitce. To zadanie powierzono górnikom – pracowano w oparciu o formułę prawną, polegającą na zastosowaniu technologii górniczej w budownictwie lądowym. W tym zakresie plac budowy był zakładem górniczym (drążono na mocy prawa górniczego, warunki – flisz karpacki, metoda – ADECO RS). Z kolei pozostałe ekipy, np. wykończeniowe, podlegają obecnie prawu budowlanemu. 

Tunel na zakopiance. Fot. GDDKiA

Tunel na zakopiance. Fot. GDDKiA

Obie nitki tunelu będą mieć po 2058 m, przy czym wydrążono prawie 1920 m nitki prawej i 1922,5 m lewej; pozostałe części powstają w wykopie (finalnie przeznaczony do zasypania).

Dlaczego nie TBM?

W przypadku zastosowania metody ADECO RS do drążenia stosuje się m.in. młoty hydrauliczne na koparkach, dziobaki, wiertła, głowice skrawające czy, w razie potrzeby, materiały wybuchowe. A dlaczego tunelu nie postanowiono zbudować przy użyciu maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine), jak to ma miejsce np. w przypadku metra w Warszawie czy tunelu pod Świną w Świnoujściu? Nie mogło tak się stać z kilku powodów.

Drążenie obiektu o długości poniżej 2,5 km przy użyciu TBM z reguły jest znacznie kosztowniejsze od zastosowania konwencjonalnych sposobów. Średnice tarcz TBM najczęściej nie przekraczają 15,5 m, a szerokość tunelu na zakopiance wynosi ponad 17 m (miejscowo nawet 18,3 m). Do tego przekrój poprzeczny obiektu budowanego przez TBM z reguły ma kształt kołowy; w przypadku tego w Małopolsce stosunek wysokości do szerokości to około 0,6. Na tym jednak nie koniec, bo dochodzą jeszcze właściwości skał. Ekipy drążące pod Małym Luboniem na znacznej długości musiały uporać się z mocnym i średnio mocnym masywem skalnym, a to oznaczało potrzebę zastosowania materiałów wybuchowych.

Budowa tunelu na S7-zakopiance

W obu nitkach tunelu na zakopiance znajdą się po dwa pasy ruchu (konstrukcje na trzy). W ostatnich tygodniach prowadzono np. prace związane ze zbrojeniem i betonowaniem obudowy stałej tunelu, prace zbrojarskie w niszach (będą w sumie 24 nisze sygnalizacyjno-alarmowe). Podobne roboty odbywały się w ramach budynków technicznych przed portalami. Do tego m.in. układano asfalt twardolany na wiadukcie przed portalem północnym tunelu.

Tunel jest głównym elementem budowy odcinka Naprawa–Skomielna Biała o długości 3 km. Obecne zaawansowanie robót na całym tym fragmencie wynosi 62,5%. Wartość kontraktu to 968,8 mln zł. Wykonawcą jest firma Astaldi.

Budowa tunelu. Fot. GDDKiA

Budowa tunelu. Fot. GDDKiA

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe