• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Krakowa. Nowy etap budowy kładki

Opublikowano: 06-05-2024 Źródło: GDDKiA

W okolicy Krakowa, w rejonie węzła Modlnica, trwa budowa kładki dla pieszych i rowerzystów nad drogą krajową nr 94. Powstaje obiekt o długości 70 m i szerokości 4 m.


Budowa kładki nad obwodnicą Krakowa. Fot. GDDKiA Budowa kładki nad obwodnicą Krakowa. Fot. GDDKiA

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu prac, 7 maja 2024 r. na odcinku około 500 m zamknięte zostaną oba lewe pasy DK94 (w kierunku węzła Modlnica i w stronę Katowic). Kierowcy będą mieć do dyspozycji prawe pasy oraz pas do zjazdu (kierunek węzeł Modlnica) i do włączania się (w stronę Katowic). Zmiana organizacji ruchu ma związek z tym, że między jezdniami budowana będzie tymczasowa podpora pośrednia, która posłuży do montażu stalowej konstrukcji kładki. Taka organizacja ruchu potrwa do końca września.

Gotowe są już fundamenty i przyczółki przyszłego przejścia nad DK94. Zakończono też przekładanie instalacji gazowych i wodnych, prowadzone są prace ziemne. Stalowa konstrukcja kładki dotarła na plac budowy.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Konstrukcja jeszcze w wytwórni. Fot. GDDKiA Konstrukcja jeszcze w wytwórni. Fot. GDDKiA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Dodajmy, że do posadowienia kładki zdecydowano się wykorzystać pale CFA (ang. Continous Flight Auger), czyli formowane świdrem ciągłym. Pod każdym przyczółkiem planowano instalację 28 pali o średnicy 600 mm oraz długości do 7,5 m.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Kładka ma być gotowa w listopadzie 2024 r. Przeprowadzenie wszystkich prac pochłonie prawie 5,9 mln zł (do zadania wykonawcy należy także poprawa stanu technicznego lewego wiaduktu na węźle Modlnica).

Planowana kładki nad obwodnicą Krakowa. Źródło: GDDKiA Planowana kładki nad obwodnicą Krakowa. Źródło: GDDKiA

Kładka nad obwodnicą Krakowa

Budowany obiekt pozwoli bezpiecznie poruszać się między ulicami Wiązową i Św. Wojciecha w Modlnicy, gdzie obecnie należy korzystać z dwóch przejść, które znajdują się na zjazdach łączących ul. Częstochowską z obwodnicą Krakowa między węzłami Modlnica i Modlniczka. To droga krajowa nr 94, która w przyszłości stanie się częścią budowanej obecnie północnej obwodnicy Krakowa. Trasa obwodowa powstaje w ciągu drogi ekspresowej S52, a na łącznicach tras o tym standardzie nie mogą poruszać się piesi. Stąd budowa kładki.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Konstrukcja tunelu gotowa. Co dalej?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!