Partnerzy portalu

Zakopianka. Trzecia kładka już na miejscu. Tym razem w Głogoczowie

Opublikowano: 18-06-2024 Źródło: GDDKiA

Ułożono kładkę nad zakopianką (DK7) w Głogoczowie. Ważąca 8 ton konstrukcja została posadowiona na podporach. Prace wykonywano nocą, trasa była zamknięta przez ponad godzinę. To już trzeci zamontowany obiekt, wcześniej takie operacje wykonano w Mogilanach i Modlnicy.


Nocny montaż kładki nad zakopianką. Fot. GDDKiA Nocny montaż kładki nad zakopianką. Fot. GDDKiA

Konstrukcja przyjechała do Głogoczowa specjalnym transportem. Po zamknięciu zakopianki zamontowano kładkę na podporach przy użyciu dźwigu o maksymalnym udźwigu 80 ton. Trasę otwarto po mniej więcej godzinie.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Kładka zastąpi przejście dla pieszych w pobliżu przystanku Głogoczów Podlesie. Posadowiona jest na trzech podporach – dwóch po obu stronach DK7 i jednej między jezdniami. Obiekt będzie miał 33,5 m długości i 3,4 m szerokości. Znajduje się 6 m nad zakopianką. Będzie wyposażony w schody i windy.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Ponad 52 tys. pojazdów na dobę przejeżdża głogoczowskim odcinkiem DK7. Od 2017 r. doszło tu do pięciu wypadków z udziałem pieszych. Kładka poprawi ich bezpieczeństwo. Budowa obiektu pochłonie 5,4 mln zł i zakończy się jesienią 2024 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Do 2027 r. powstaną jeszcze trzy kładki w Libertowie, bliżej Krakowa. Znajdą się obok skrzyżowania zakopianki z ul. Świetlistą, w pobliżu przystanku autobusowego Góra Libertowska oraz przy skrzyżowaniu z ulicami Rumianą i Przylesie. Trwa też budowa takiego obiektu w Mogilanach, 1,5 km na północ od Głogoczowa.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Niedługo rozpocznie się budowa węzła drogowego w Krzyszkowicach. Zaplanowano tu tunel pod DK7 przeznaczony także dla pieszych. Ostatnia kładka powstaje w Myślenicach, w ramach realizacji kolejnego węzła. Oba mają zostać oddane do użytku w 2025 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przeczytaj także: Chiny – budowa najdłuższego na świecie mostu wantowego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia