Partnerzy portalu

Chiny – budowa najdłuższego na świecie mostu wantowego [FILM]

Opublikowano: 04-06-2024 Źródło: JEC, seetaoe.com, IGIHE, CGTN, sasac.gov.cn

Łączna długość mostu Changtai nad rzeką Jangcy wyniesie 10,03 km. Połączy miasta Changzhou w prowincji Jiangsu i Taizhou w prowincji Zhejiang. Znajdą się na nim linia kolejowa, autostrada i droga krajowa.


Najdłuższy most podwieszany na świecie. Fot. UM Suzhou Najdłuższy most podwieszany na świecie. Fot. UM Suzhou
  • Otwarcie mostu przez Jangcy zaplanowano na połowę 2025 r.
  • Autostrada na górnym pomoście ma dwie trzypasowe jezdnie
  • Do budowy użyto kompozytowych kabli z włókna węglowego

Przeprawa zyskała ciągłość

Na początku czerwca połączono ostatni element przeprawy. Zespolenie ostatniego odcinka stalowego dźwigara kratownicowego nadało jej ciągłość. Tym samy zakończono prace zasadnicze przy budowie obiektu. Otwarcie zaplanowano na połowę 2025 r. Obiekt o długości 10 300 m zdetronizował dotychczas najdłuższy most podwieszany o długości 4608 m w Turcji (Çanakkale 1915).

Prace nad mostem rozpoczęto w 2019 r. Na górnym pomoście znajdzie się dwujezdniowa autostrada (do 200 km/godz.) i po trzy pasy ruchu w obie strony. Dolny przeznaczono na drogę krajową i linię kolejową. Po otwarciu mostu nad Jangcy przejazd samochodem między miastami na południowym i północnym brzegu rzeki zajmie 20–30 min. Wcześniej podróż trwała 1,5 godz.

Budowa mostu przez Jangcy. Fot. CGTN Budowa mostu przez Jangcy. Fot. CGTN


Największy żuraw na świecie

Główne przęsło przeprawy przez Jangcy ma 1208 m. Częścią obiektu jest most kanałowy Tianxingzhou o konstrukcji łukowej kratownicowej z przęsłem liczącym 388 m między dwoma pylonami o łącznej długości 727 m. Do jego budowy użyto 40 tys. ton stali.

Podczas robót wykorzystano specjalnie opracowany przez China Railway Group żuraw o wysokości 379 m. Może on podnosić elementy o masie 300 ton na 370 m. To największa taka konstrukcja na świecie. Dźwig był podłączony do 10-kilowoltowego systemu zasilania wysokiego napięcia. Takie rozwiązanie na budowie mostów zastosowano po raz pierwszy.

Kable kompozytowe na moście przez Jangcy

Do budowy przeprawy wykorzystano największe na świecie kable kompozytowe z włókna węglowego. Są one lekkie, odporne na korozję i zmęczenie materiału, mają wysoką wytrzymałość, niski współczynnik relaksacji i rozszerzalności liniowej. Wcześniej takie rozwiązanie zastosowano w mostach w prowincjach Shandong i Jiangsu.

Budowa przeprawy przez Jangcy. Fot. China Daily Budowa przeprawy przez Jangcy. Fot. China Daily

Operacje pod kontrolą nowoczesnych technologii

24 marca 2024 r. na moście przez Jangcy zamknięto stalowy dźwigar bocznego przęsła obiektu. Operację prowadzono z dokładnością do 2 mm. Przygotowywano ją, wykorzystując technologię BIM i dane pomiarowe. Symulacja cyfrowa służyła do przećwiczenia zaplanowanych działań. Po ich zakończeniu do uzyskania ciągłości przeprawy pozostało 1,1 m, którą uzyskano w czerwcu 2024 r. Podczas prac umieszczono 32 zestawy podnośników na szczytach dwóch pomostów do umieszczenia belki stalowej. Pracowały one pod kontrolą inteligentnego systemu synchronicznego, były monitorowane przez BIM. Dzięki temu osiągnięto precyzyjne dostrojenie przebiegu, osi i odchylenia wysokości belki stalowej.

Budowę mostu realizowała firma China Communications Construction. Chińskie władze oczekują, że obiekt wpłynie pozytywnie na gospodarkę w południowym Jiangsu i regionie delty rzeki Jangcy.

Przeczytaj także: Najdłuższy most w Małopolsce otwarty

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!